fbpx

KURSY JĘZYKOWE W MOSKWIE I SANKT PETERSBURGU

by OJR NA WOSTOK

TO JEST TEN MOMENT!

Przedstawiamy Wam plan naszych wakacyjnych kursów językowych w Moskwie i Petersburgu – dwóch najchętniej odwiedzanych miastach Rosji!

Plan, który dla Was przygotowaliśmy jest na razie wstępny, ponieważ chcemy oszacować liczbę uczestników i od tego uzależnić czas trwania wycieczek, dlatego piszcie do nas śmiało, jeśli zaproponowane przez nas terminy nie do końca Wam odpowiadają. Oba uniwersytety są dla nas dostępne całe wakacje!

Podane kwoty są przybliżone i zależne od kursu waluty, kosztu przelotu (uwzględniliśmy średnią cen w podanych okresach wg informacji na koniec grudnia-początek stycznia). Kwota zawiera przelotnocleg w akademikach uniwersyteckich, wizę* i ubezpieczeniekursy językowe w Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym i Petersburskim Uniwersytecie Państwowym i dodatkowe opłaty, związane z organizacją kursu (np. transfer lotniskowy). Podana kwota nie zawiera wyżywienia i wstępów do obiektów.

Kursy językowe będą odbywać się w godzinach porannych (20 godzin w tygodniu), a po południu zabieramy Was na zwiedzanie miasta. Plan zwiedzania jest opracowany przez nas, będzie Wam przedstawiony przed wyjazdem i możecie w nim uczestniczyć lub zwiedzać na własną rękę. Bilety wstępów są dodatkowo płatne – sami decydujecie, dokąd chcecie się wybrać.

Kursy startują przy minimum 7 zapisanych osobach. Maksymalna liczba uczestników w danym „turnusie” – 15.

Petersburg:
1 tydzień: 25.07-1.08 – 2600 zł
2 tygodnie: 18.07-1.08 – 3500 zł
1 miesiąc: 4.07-1.08 – 4800 zł

Moskwa:
1 tydzień: 2.08-9.08 – 2900 zł
2 tygodnie: 2.08-15.08 – 3800 zł
1 miesiąc: 2.08-29.08 – 5600 zł

Zapraszamy do zapisów! W styczniu chcemy zamknąć listę uczestników. W pierwszej połowie lutego będziemy zbierać Wasze dane i zaliczki, potwierdzające uczestnictwo!

* wyjazd ma charakter edukacyjny, dlatego wiza jest bezpłatna, ale jest konieczność wyrobienia płatnego zaproszenia, co jest wliczone w koszt wycieczki.

Powyższa informacja ma charakter poglądowy i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu cywilnego.

Najczęściej zadawane pytania

by OJR NA WOSTOK

Co, jeśli żaden z terminów mi nie odpowiada?
To żaden problem! Terminy, które proponujemy są wstępne i bardzo często ulegają zmianom (o ile zgodę na to wyrazi cała grupa). Pierwsze zajęcia są pokazowe, bezpłatne i to na nich najczęściej ustalamy plan działania – zdecydowanie łatwiej porozmawiać na żywo i zrobić burzę mózgów, niż telefonicznie próbować się umówić z każdym osobno 🙂

Poza tym – możecie śmiało zaproponować termin idealny dla Was! Grupy tworzymy od 3 osób, więc zazwyczaj nie ma problemu, aby zebrać pozostałych chętnych. Możemy dostosować się do Waszego grafiku!

Ile kosztuje i trwa semestr?
Standardowa cena to 459 zł za 30 h zegarowych nauki, a dla wszystkich, którzy kontynuują zajęcia – 429 zł. Trymestr to zazwyczaj 3 miesiące nauki, ale przy założeniu, że spotykamy się raz w tygodniu na 3 h lub 2 razy w tygodniu po 1,5 h. Ważne, aby zrealizować 30 h zajęć, więc jeśli podczas pierwszego spotkania ustalimy, że będziemy spotykać się więcej lub mniej, to czas „trymestru” może się skrócić lub wydłużyć. 

Czy w przypadku mojej nieobecności zajęcia mi przepadają?
Absolutnie nie! Jeśli nie będzie Was na zajęciach, to pierwszym krokiem z naszej strony jest zawsze wysłanie Wam materiałów z zajęć z niezbędnym komentarzem. Jeśli jednak poruszaliśmy trudne zagadnienia, to możecie spotkać się z nami na zajęciach wyrównawczych, by nadrobić stracony materiał. Ponieważ nasze grupy są dość kameralne, zazwyczaj nie ma problemu, by wspólnie ustalić inny termin zajęć, jeśli z góry wiecie, że w danym terminie nie możecie stawić się na lekcji. A czasem okazuje się, że pozostałym uczestnikom taka zmiana też jest na rękę! Ale bez obaw, jeśli nie będziecie mieć ochoty na propozycje pozostałych uczestników kursu, termin na pewno nie ulegnie zmianie 🙂

Czy na pierwszych zajęciach muszę podpisać umowę?
Pierwsze zajęcia (zarówno grupowe, jak i indywidualne) są bezpłatne, próbne i pokazowe, abyście mogli zapoznać się z naszymi metodami pracy, lektorami, grupą. Dopiero po tych zajęciach podejmujecie decyzję, czy chcecie uczyć się razem z nami. 

Czy mogę zrezygnować z zajęć w trakcie trwania kursu?
Tak. Ważne tylko, by zachować dwutygodniowy (przy zajęciach indywidualnych), albo miesięczny (przy zajęciach grupowych) okres wypowiedzenia umowy.

Czy mogę zapłacić za kurs w ratach?
Tak. Kwotę kursu możecie zapłacić w maksymalnie trzech ratach. Pierwsza rata powinna być wpłacona w ciągu 7 dni od podpisania umowy, a każda kolejna do 10. dnia następnych miesięcy trwania kursu. Płatność może być zrealizowana gotówką, przelewem lub kartą.

Ile jest osób w grupie?
Grupy tworzymy od trzech do maksymalnie pięciu osób.

Jak mogę zapisać się na zajęcia?
Wystarczy napisać do nas na kontakt@nawostok.pl, zadzwonić pod numer: 574-682-293, napisać do nas na Facebooku lub Instagramie. Pod telefonem najtrudniej nas złapać, ponieważ mamy go ze sobą w trakcie prowadzenia zajęć i często bywa wyciszony 🙁

Czy macie jeszcze jakieś pytania? 🙂

Kijów na weekend – transport

by OJR NA WOSTOK

Trasa do Kijowa

Jak najłatwiej dostać się do Kijowa? Zdecydowanie samolotem. Dojedziecie właściwie każdym możliwym środkiem transportu (pominęłabym jednak hulajnogę i rower), ale samolot jest z pewnością najszybszą opcją. Bilety samolotowe można spokojnie znaleźć za 150 zł w dwie strony (być może również taniej, ale nie wiem – mówię o cenach, które sprawdzałam ostatnio), a jest to naprawdę spora oszczędność czasu. Trasa autobusem trwa zdecydowanie dłużej, a cenowo wychodzi bardzo podobnie (cena za bilet w jedną stronę wynosi ok. 100 zł). Czas podróży zależy przede wszystkim od kolejek na granicy, ale liczyłabym ok 20h. Nie mam, natomiast, pojęcia, jak sprawa wygląda w kwestii podróży pociągiem, dlatego, jeśli możecie nas w tym temacie wesprzeć – dajcie znać w komentarzu.

Bagaż

Pamiętajcie też, że wiele zależy od tego, po co jedziecie i na jak długo, bo jeśli nie dacie rady spakować się w podstawowy bagaż (czyli plecak o wymiarach 40x20x25) to należy doliczyć koszt dodatkowego bagażu podkładowego (58 zł w jedną stronę) lub bagażu rejestrowanego (170zł). Jeśli jednak jedziecie większą grupą to proponuję spakować minimalną ilość bagażu i ewentualnie kupić bagaż rejestrowany z powrotem, a koszt podzielić na uczestników wycieczki. W naszym przypadku to zawsze działa, bo ceny na miejscu są naprawdę przyjemne i wszystko, co nie jest rzeczami pierwszej potrzeby można dokupić w Kijowie. My najczęściej pakujemy się w plecaki, a jeśli zakupowy szał nas poniesie to dokupujemy bagaż powrotny, który pakujemy w torbę, kupioną na rynku lub w przejściu podziemnym za 15 zł.

Przewoźnicy autobusowi najczęściej nie podają limitu wagowego, dlatego jeśli jedziecie z myślą o większych zakupach to należy mieć to z tyłu głowy.

Jak szukać lotów?

Lotów najczęściej szukamy na skyscanner lub fly4free, ale chyba za każdym razem na wysokości zadania staje Ryanair. Dodam tylko, że nienawidzę latać samolotem… Boje się, wszystko stuka, puka i zawsze boli mnie głowa. Tak naprawdę wmawiam sobie, że na pewno jakaś żyłka pęknie mi od skoku ciśnienia, ale na to nie ma już rady.

Transport na miejscu

Kontrast: złote kopuły cerkwi, porshe i stara łada.

Pewnie Was zdziwię: nogi. Kocham chodzić pieszo i boje się, że jeżdżąc autobusem, czy metrem coś mi umknie. Większość głównych atrakcji ulokowana jest w centrum, więc spokojnie można dotrzeć do nich pieszo, ale nie ukrywam, że warto wybrać się tez odrobinę dalej. Po drugiej stronie rzeki lub też przy placu WDNCH miasto zmienia swoje oblicze (ale zazwyczaj tak to bywa). Warto zobaczyć też fragment tej „brudnej” sowieckości, a wtedy najłatwiej dostać się metrem lub… uberem. Tak! 

Uber na Ukrainie jest bardzo tani, lekki w obsłudze, a dla osób nierosyjskojęzycznych – wygodny i bezstresowy. Ale ma jedną wadę – szacowany czas przyjazdu samochodu zmienia się średnio co 3 minuty, więc nie zdziwcie się, jeśli w efekcie będziecie czekać pół godziny. I weźcie poprawkę na zasady ruchu drogowego, które istnieją tylko w teorii. 

Metro z kolei jest jeszcze tańsze, świetnie ulokowane, sprawnie działające i generalnie bajka. Bilety na metro możecie kupić w automatach lub przy kasie – nawet nie znając języka dogadacie się bez problemu. Cena biletu wynosi 8 hrywien, czyli ok 1,1 zł.

Popularnym środkiem transportu są też marszrutki, czyli niewielkie autobusiki. Przystanki autobusowe są rozlokowane po całym mieście, bilety kosztują ok. 10 hrywien, czyli mniej więcej 1,3 zł. 

Podsumowując: moim zdaniem dobrze jest centralną część miasta przejść o własnych siłach, ewentualnie poruszając się pomiędzy głównymi atrakcjami metrem lub uberem. Jeśli planujecie wybrać się trochę dalej – tutaj zdecydowanie sprawdzi się metro, które jest łatwe w obsłudze, szybkie i nie stoi w korkach, o które w Kijowie nietrudno. Polecam Wam uwzględnić w planach wycieczkę poza centrum – np. na drugą stronę Dniepru, żeby zobaczyć trochę „prawdziwego” miasta i spojrzeć na stolicę z innej perspektywy.

Nasz plan wycieczki weekendowej możecie znaleźć: TUTAJ.

A już niebawem opowiem Wam o ciekawych restauracjach i pamiątkach, które warto przywieźć ze sobą.

Kijów na weekend

by OJR NA WOSTOK
Ławra Kijowsko-Peczerska

Dziś oprowadzę Was po Kijowie. To miasto, które totalnie mnie oczarowało, a chyba gównie dlatego, że łączy sowiecki ogrom, przepych i złoto z dużą dawką nowoczesności. To świetne miejsce dla wszystkich, którzy chcą na własnej skórze doświadczyć słowiańskiej gościnności, spróbować domowej kuchni, której poświęcę odrębną część mojej opowieści, zwolnić i otworzyć się na magię, która wisi w powietrzu. I to piszę ja, czyli osoba o maksymalnie pragmatycznym podejściu do zwiedzania.

Sobór Uspieński

Wyobraźcie sobie miasto skąpane w złocie – gdzieniegdzie przebijające się błyszczące kopuły cerkwi, strzeliste, nowoczesne drapacze chmur, w oknach których odbijają się świątynie na wzgórzu. Zza pleców spogląda na Was Matka Ojczyzna, czyli ogromny pomnik, znajdujący się na terenie dzielnicy Peczersk. Wokół wzgórz płynie rzeka – szeroki, dumny Dniepr, który nadaje miastu spokój i harmonię. Ten obraz jest piękny. To różnorodność architektury, pomieszanie stylów i epok. To tłum ludzi, pośród których wielu jest turystów, ale każdy czuje się jak w domu. To lokalni grajkowie, kapele uliczne, punkty z kawą na każdym kroku i wiśniówką na gorąco. Sztuka, swoboda, spokój.

Wierzcie mi, że nie umiem oddać słowami magii tego miejsca. Mam nadzieję, że zdjęcia lepiej oddadzą charakter Kijowa. 

Wielka Dzwonnica

W Kijowie byliśmy już kilka razy, za każdym razem na inną ilość dni. Najbliższy wjazd planujemy na początku sierpnia wspólnie z jedną z grup, które uczę, dlatego też zmodyfikowałam nieco plan, który przygotowałam przy okazji pierwszej wycieczki, żebyśmy w 3 dni zdążyli zobaczyć główne atrakcje. 

Poniżej przykładowy plan wycieczki weekendowej (przyjeżdżamy w piątek o godzinie 15, wracamy w poniedziałek o godzinie 13).

Legenda:
– kolory: zielony, pomarańczowy, czarny i szary oznaczają jedną planowaną trasę (pomarańczowa i zielona mogą być rozbite na dwa dni, całość jednak znajduje się w tym samym parku, więc jest szansa, że uda się wszystko zobaczyć jednego dnia)
– żółty kolor to ciekawe restauracje lub po prostu miejsca, w których dobrze można się posilić
– kolor czerwony to nasz nocleg

Piątek (kolor czarny):

 • Metro Arsenalna
 • Par Marysiński
 • Łuk Przyjaźni Narodów
 • Ulica Chreszczatyk
 • Rynek Besarabski

Sobota (kolor pomarańczowy i zielony):

 • Pomnik Nieznanego Żołnierza
 • Narodowe Muzeum „Pamięć ofiar Wielkiego Głodu”
 • Cerkiew św. Spasa na Berestowie
 • Ławra Kijowsko-Peczerska
 • Kościół Świętego Antoniego
 • Sobór Uspieński
 • Muzeum Mikrominiatur
 • Wieczny Ogień
 • Pomnik Matki Ojczyzny
 • Muzeum Historii Ukrainy po II Wojnie Światowej

Niedziela (kolor szary):

 • Cerkiew św. Andrzeja w Kijowie
 • uliczka Andriejewska
 • Sobór Mądrości Bożej w Kijowie
 • Aleja Pejzażna
 • Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenko
 • Złota Brama
My

Już niebawem opowiem Wam o poszczególnych zabytkach, transporcie do Kijowa i po Kijowie, restauracjach, które warto odwiedzić (a jest ich naprawdę niemało) oraz dodatkowych atrakcjach.

A może macie jakieś pytania i możemy opowiedzieć Wam o czymś jeszcze?

Несколько любопытных выводов, которые можно сделать, живя в Польше

by OJR NA WOSTOK

Прошло немало времени, чтобы мне удалось подкопить новые впечатления о Польше. Здесь уже живу почти два года и часто пишу о том, что меня привлекает в данной стране или разочаровывает. Сегодня я готова поделиться еще парой фактов, которые приятно удивили.

В государственных учреждениях поляки не грубят. И даже не посылают тебя на три буквы. И даже помогают во всех твоих вопросах. А еще улыбаются. У нас как – пойдешь выписать какую-то бумажку, три раза нагрубят, ничего толком не объяснят, десять раз перепишешь одно и то же из-за малейшей опечатки. В итоге уходишь с плохим настроением и зарекаешься еще три года туда не ходить.

Поляки в этом плане более лояльны. Со мной два раза произошли удивительные вещи: один раз мне помогли разобраться в заполнении бланка тёти, которые вообще не имели к этому никого отношения и сидели в другом отделе, а другой – человек, принимавший документы, остался еще на полчаса после окончания своего рабочего времени и принял людей, которые стояли в очереди… Это, скажу я вам, одна из веских причин, почему я здесь.

Вообще, эту тему можно связать с темой вежливости поляков. Я неоднократно поражаюсь их способности здороваться и прощаться со всеми, кого видишь в лифте, магазине, подъезде и т.д. Это не может не радовать. Приезжая в Россию, стараюсь себя вести так же, потому что это уже вошло в привычку. И как приятно видеть лица окружающих, когда ты проявляешь к ним немного внимания. Будьте добрее, друзья!

За два года жизни здесь я еще никак не могу привыкнуть к тому, что понятие «восток» для поляка – это не Азия и Китай, а всего лишь Россия, Беларусь и Украина. Так что для них – я всегда с Востока.

И последнее, чтобы мне хотелось отметить, это любовь поляков к своей стране и природе. Они знают и уважают свою историю, любят путешествовать по своему краю, много где были и всегда могут посоветовать, что посетить в Польше. Скорее всего, это от того, что страна небольшая и в ней можно найти ландшафты на любой вкус: от гор до моря. 

Горячий weekend: Санкт-Петербург за 2 дня

by OJR NA WOSTOK

Путешествие в Москву мы спланировали, пришла пора придумать маршрут для посещения культурной столицы России – Санкт-Петербурга. В этот раз предлагаем более короткий обзорный путь, который попробуем уложить в два дня. Но поверьте, вы не пожалеете!

1 день

Петергоф

Первый день мы полностью посвятим поездке в Петергоф. Так сказать, пока есть силы. По прибытию в Петербург отправляемся на станцию метро Автово. Оттуда вы сможете доехать на маршрутке до самого Петергофа. Маршрутку найти не сложно, на каждой из них большими буквами написано «ФОНТАНЫ».

В Петергофе, поверьте, есть что посмотреть: размах, с которым жил Петр I, поражает. Там вы насладитесь чудесными парками и фонтами, а также выйдете к морю, где сможете подышать морским воздухом и помечтать, Рекомендуем взять с собой какую-либо еду, чтобы утроить на берегу пикник. Только будьте готовы, что назойливые птицы вами будут очень заинтересованы.

Развод мостов

После возвращения в Санкт-Петербург после ужина можете прикупить бутылочку чего-нибудь вкусного и пойти смотреть развод мостов. Расписание разводов всех мостов вы с легкостью сможете найти в Интернете (так как оно каждый сезон разное). И не забудьте наслаждаться видом на той стороне, где находятся ваши апартаменты, иначе до утра домой будет вернуться сложно.   

2 день

Во второй день программа будет очень насыщенная, так как мы постараемся охватить все основные достопримечательности города. Мы решили их соединить, так как они находятся недалеко друг от друга, и вам будет не трудно охватить их в один присест.

Любую прогулку по городу стоит начать с этой главной улицы – Невского проспекта. После чего вы постепенно дойдете до Казанского собора, где вас охватит чувство мощи и красоты одновременно. Далее вы без проблем выйдете на визитную карточку Санкт-Петербурга – Дворцовую площадь. Если у вас будет лишний третий день, то обязательно посетите Эрмитаж (хотя для него и одного дня вам будет мало).

Продолжить прогулку можно, вернувшись к станции метро Адмиралтейская, и найти там водную экскурсию по каналам. Попробуйте сравнить цену на нее хотя бы у двух-трех гидов, потому что некоторые берут очень дорого, что не совсем оправдано. Водная экскурсия – отличная альтернатива быстро и полезно провести и так короткое время в северной столице и с воды посмотреть все самые главные достопримечательности.

После экскурсии вы можете пройтись до Исаакиевского собора, а затем и до Медного всадника.

Позже прогуляйтесь по Дворцовому мосту до Стрелки Васильевского острова, через Биржевой мост до Петропавловской крепости. Там покидайте монетки зайчику и возвращайтесь на Петровскую набережную, чтобы увидеть крейсер Аврора.

В завершении путешествия пройдите через Троицкий мост через Марсово поле к Спасу на Крови. Сделайте миллион фотографий на его фоне и со спокойной душой езжайте домой. Интенсив-план по основным достопримечательностям города вы выполнили!

Москва за 4 дня

by OJR NA WOSTOK

Мы уверены, что среди вас найдутся люди, которые этим летом отправятся в путешествие. И мы очень надеемся, что это будет Россия. Мы хотим облегчить жизнь всем, кто планирует проведать Ленина на Красной площади, и поэтому подготовили 4-хдневный план по Москве. Конечно, вы можете менять последовательность и вовсе добавлять или удалять места. Но здесь мы постарались собрать все важные достопримечательности города, которые стоит увидеть. Поехали!

1 день

Красная площадь

Если вы прибыли в Москву и не знаете, с чего начать, то ответ будет однозначным – с Красной площади. Мы не будем писать очевидные факты и говорить, что это символ города, мы все знаем, что это стоит увидеть.

По Новому Арбату через Кутузовский проспект в Москва-сити

После Красной площади обязательно прогуляйтесь по Новому Арбату (на Старый Арбат мы еще заглянем, не волнуйтесь). Знаменитые здания-книги, широкая улица должна произвести на вас впечатление. Если вы проголодаетесь, то загляните в Black star burger. Это знаменитое кафе известного российского продюсера, где вы отведаете действительно сочный бургер! Имейте в виду, что в будние дни там меньше народа, чем в выходные.

Кутузовский проспект тоже поражает красотой, по дороге вы сможете наблюдать советские постройки и еще раз убедиться в их необъятности.

Москва-сити – это «другой» город. Попробуйте остаться там до вечера, и она будет выглядеть иначе: все небоскребы зажгутся огнями, и вы почувствуете себя настоящим муравьем по сравнению с ними. Также есть возможность подняться наверх, в одну из башен, где вас ждет чудесный вид на Москву. В одной из башен есть торговый центр, где вы сможете перекусить и купить себе сувениры.

2 день

Утром возвращаемся снова в центр. Сегодня вас ждут Александровский сад  и Храм Христа Спасителя.

После прогулки и восхитительного вида на храм идем на ул. Арбат – старейшую улицу Москвы. Здесь вы найдете и уличных музыкантов, отличные гастрономические заведения, миллион туристов и даже стену Цоя.

Прогулку заканчиваем на станции метро Смоленская и отправляемся на станцию метро Воробьевы горы.

Ну, конечно, как без известнейшего в мире российского университета и прекрасного вида на Москву?! МГУ – прекрасное место, чтобы почувствовать одновременно и советский стиль построек и мощь и величие науки, дух которой здесь обитает.

После спускаемся в Парк Горького и гуляем по набережной в сторону аж до самого памятника Петру I. Дальше идем на ближайшей станции метро (Полянка) и едем на Патриаршие пруды – знаменитое место из книги Булгакова «Мастер и Маргарита» (ст. метро Баррикадная, Тверская или Маяковская). Там мы зарядимся немного мистикой, полюбуемся на лебедей и пройдемся по ул. Малая Бронная – месту, где собирается «золотая» молодежь, а также находятся дорогие и интересные заведения и магазины.

3 день

ВДНХ

Утром едем на ВДНХ (в переводе на Выставку народного хозяйства). Обилие золотых фонтанов, статуй и скульптур никого не оставят равнодушным!

От ВДНХ идем к Останкинской телебашне, где вы также сможете подняться наверх и вновь запечатлеть великолепные вид на город.

Едем в Царицыно. Находясь там, вы точно сможете и погулять по огромнейшему парку и насладиться сказочной архитектурой этого дворцово-паркового ансамбля.

4 день

Закончить наше путешествие по Москве мы можем, вновь приехав на Красную площадь. После нее мы можем отправиться в известный и огромный  парк Зарядье, а после него на Большой московский мост. Если пройти дальше, то можно заглянуть в Третьяковскую галерею, а затем вернуться на любой причал на Москве-реке и купить водную экскурсию. Мы думаем, что такая прогулка по воде будет чудесным завершением вашего путешествия.

Всем как можно больше поездок и отличных каникул!

Российский бренд за рубежом

by OJR NA WOSTOK

В момент, когда я искала тему для новой статьи, задалась вопросом о качестве. Хотела сравнивать качество всего: русских и польских продуктов, одежды, обслуживания. Но мне пришел в голову вопрос: а есть ли у русских такой товар, за который нам действительно не стыдно и который известен за границей?

Ответ не заставил себя долго ждать и, немножко погуглив, я нашла множество примеров российских брендов, зарекомендовавших себя за границей, как качественный.

Сразу вспомнить российские товары, продающиеся в Польше, не просто. Но начнем с самого популярного: нефтяная компания Лукойл. Я знаю, как минимум три заправки Лукойл в Лодзи, и что самое интересное, не многие поляки в курсе, чья это компания. А вот про Газпром, наверное, и говорить не стоит, это название у всех на слуху.

Удивительно, но до того, как я переехала в Польшу, не могла предположить, что наш мультфильм Маша и Медведь здесь так популярен. Отчасти, это бренд, и он широко известен полякам. Я часто вижу в витринах магазинов игрушки по мотивам этого мультика, надувные шары на праздниках с изображением героев, а также знаю, что многие маленькие поляки обожают смотреть Машу и Медведь.

Если говорить о косметике, то каждый месяц я лично вижу, как на прилавках Ашана появляется всё больше и больше продукции из России. Бабушка Агафья, Natura Siberica, Organic shop, зубная паста Splat – уже частые гости в польских магазинах. Я эти фирмы все люблю, поэтому рада, что могу их без проблем здесь купить.

Наверное, самым большим открытием для места стал российский бренд одежды, который также присутствует в Польше – Oodji. Когда-то давно, в студенческие годы, я обожала его, но почему-то он быстро исчез из наших магазинов, возможно, не из всех. А вот в Польше, пожалуйста, он есть.

Мне интересно, знаете ли вы еще какие-то российские бренды, которые продают свою продукцию в Польше. Если да, то делитесь!

WAKACJE Z ROSYJSKIM!

by OJR NA WOSTOK
Zapraszamy wszystkich miłośników kultury słowiańskiej do spędzenia aktywnych wakacji z NA WOSTOK! Przed nami wspólna nauka, wieczorne seanse filmu rosyjskiego, wyjazdy i wycieczki kulturoznawcze, wspaniałe przyjaźnie i niezapomniana przygoda!

Kursy wakacyjne:

Język rosyjski (199 zł/12h zegarowych)*:

 • A1:

Poniedziałek 17:00-20:00
Sobota 9:00-12:00

 • A2:

Poniedziałek 17.00-20.00
Wtorek 15:00-18:00
Wtorek 17.30-19.30
Piątek 17.30-19.30
Sobota 10.30-13.30

 • B1:

Wtorek 17.30-19.30
Środa 17.00-20.00
Czwartek 17.30-20.30

 • B2:

Poniedziałek 17.30-20.30
Środa 17.00-20.00
Czwartek 17.00-20.00

 • C1:

Poniedziałek 17.30-20.30
Czwartek 17.30-20.30

Kurs intensywny (360 zł/24h)*:

Poniedziałek, środa, piątek: 9:00-11:00
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 9:00-11.00
Poniedziałek, środa: 9:00-12:00
Wtorek, czwartek: 17:00-20:00

Ukraiński (229 zł/12h zegarowych)*: 

 • A1: 

Poniedziałek 17.00-20.00
Piątek: 17.00-20.00
Sobota: 9.00-12.00

Куда поехать поляку за русским языком

by OJR NA WOSTOK

Удивительно, но факт: русский язык можно найти не только в России, Беларуси и Украине, но в ряде других стран, в которые полякам виза и вовсе не нужна. Поговорить на эту тему меня подтолкнула одна поездка, где я обнаружила, что 95% туристов вокруг разговаривали по-русски. Итак, что же это за страны?

1. Россия – виза нужна. Здесь вы насладитесь чистым русским литературным языком, а также выучите много интересных слов из сленга!

2. Беларусь – виза нужна (получить ее проще и дешевле, чем в Россию)

3. Украина – по моим сведениям виза не нужна! На территории страны можно находиться до 90 дней, но нужно иметь при себе загран паспорт.

4. Как ни странно, в Эстонии, Литве и Латвии (виза не нужна) тоже знают русский язык. Конечно, на нем народы говорят с меньшей охотой, но не исключено, что вы познакомитесь с туристами, отлично владеющими русским. Поэтому все в ваших руках!

5. Чехия – виза не нужна. Да-да, именно о ней я говорила, когда сказала, что в Праге 95% туристов говорят на русском. Интересен тот факт, что такие туристы даже не спрашивают, знаете ли вы их язык, и сразу начинают обращаться к вам на чистом русском!

6. Конечно, Грузия (виза не нужна). Здесь вас не только поймут, но и хорошо накормят. А еще съездив в эту страну, вы насладитесь отличнейшим вином и восхитительными видами! Я уже не говорю про Словакию, Хорватию и Болгарию. Там, конечно, мало чистого русского языка, но лучше, чем ничего. Поэтому, друзья, изучающие русский язык, путешествуйте в свое удовольствие, но и не забываете про пользу 😉