Media na całym świecie obiegła dziś informacja, że rosyjscy youtuberzy podpuścili prezydenta Andrzeja Dudę. Udawali Sekretarza Generalnego ONZ i udało im się nawiązać połączenie telefoniczne z głową państwa. Sprawą zajmują się służby specjalne.

Rosyjscy youtuberzy czy ONZ

Dwa rosyjscy youtuberzy, Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoljarow to tak zwani „pranksterzy”, czyli twórcy dla zabawy wkręcający inne osoby. Duet słynie z telefonicznych żartów robionych osobom publicznym. Tym razem ich „ofiarą” padł prezydent Polski, Andrzej Duda. Mężczyźni doprowadzili do 11-minutowej rozmowy z głową państwa, podając się za Sekretarza Generalnego ONZ, Antonio Guterresa.

Wybory i inne poważne tematy

Rzekomy przedstawiciel Organizacji Narodów Zjednoczonych pytał prezydenta Andrzeja Dudę o wybory, stosunek do środowisk LGBT, usuwanie pomników Armii Czerwonej w Polsce, chęć przejęcia Lwowa przez Polskę, a także o sytuację związaną z epidemią koronawirusa. W tym kontekście również nie zabrakło nawiązań do Rosji czy Ukrainy. W odpowiedzi prezydent stwierdził, że w Polsce przebywa dużo przyjezdnych z Ukrainy. Trudno jednak powiedzieć, by sprowadzali oni do kraju nowe przypadki zakażeń. Tym bardziej, że nie ma ich dużo i sytuacja jest opanowana.

Rozmowa autentyczna

Pałac Prezydencki potwierdził, że rozmowa rzeczywiście się odbyła. Ani Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ani służby w Pałacu Prezydenckim i szef gabinetu prezydenta nie mieli podejrzeń, że telefon będzie żartem. Jakby tego było mało, przedstawicielstwo przy ONZ również pozytywnie zweryfikowało wniosek o kontakt. Sam prezydent Andrzej Duda opublikował na Twitterze wpis, z którego wynika, jakoby już w trakcie rozmowy zorientował się, że coś może być nie tak. Aby to podkreślić, zwrócił uwagę na to, że jego rozmówca zbyt dobrze wymawiał słowo „Żubrówka”. Obecnie sprawę badają służby specjalne. Rozpatrywany jest m.in. wątek zainicjowania prowokacji przez Kreml.

Nagranie hitem Internetu

Nagranie z rozmowy rosyjskich youtuberów z prezydentem Andrzejem Dudą, zatytułowane „Prank with President of Poland Andrzej Duda”, w jeden dzień obejrzało ponad 1,3 miliona osób. Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoljarow w podobnej formie wkręcili wcześniej wielu polityków, w tym prezydenta Białorusi Łukaszenkę (2014), Ukrainy – Poroszenkę (2016, 2017), Turcji – Erdogana (2016), a także Boris’a Johnson’a (2018) czy prezydenta Francji – Macron’a (2019).

Opracował: Patryk Szulc
Źródło informacji: https://o2.pl, https://youtube.com / Vovan222prank
Źródło zdjęcia: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
TOP Detektyw Wykrywanie podsłuchów – TOP IT

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *