Funkcjonariusze policji zatrzymali w Sopocie poszukiwanego, rosyjskiego gangstera – Olega P. To tak zwany wor w zakonie, czyli „złodziej w prawie” – człowiek wysoko postawiony w strukturach przestępczych Rosji.

Wor w zakonie

Oleg P. to 43-letni mężczyzna, który urodził się na Litwie, ale niedługo potem cała jego rodzina przeniosła się do Rosji. Karierę przestępczą rozpoczął na początku lat dwutysięcznych. Niewiele czasu było potrzeba, by trafił za kratki. Spędził tam wówczas pięć lat – w latach 2002-2005. Tymczasem jako wor w zakonie funkcjonuje w rosyjskim półświatku przestępczym od 2011 roku.

Gangster nosi pseudonim ”Cyrkacz”. Aby to wytłumaczyć, wystarczy wspomnieć, że Oleg P. uniknął obowiązkowej służby wojskowej, przedstawiając podrobione dokumenty ze szkoły cyrkowej.

Ucieczka po świecie

Po brutalnych walkach między rosyjskimi gangami Oleg P. uciekł do Turcji. W 2014 roku wpadł w ręce irackich służb za nielegalne przekroczenie granicy. Później znów pojawił się w Turcji i znów został zatrzymany. Teraz poszukiwano go od 2019 roku – wydano za nim czerwoną notę Interpolu. Miało to związek z podejrzeniem go o zajmowanie wysokiego miejsca w hierarchii zorganizowanej grupy przestępczej.

Zatrzymanie w Polsce

W ręce funkcjonariuszy „Cyrkacz” wpadł 18 lipca w Sopocie. Wychodził wtedy z jednego z tamtejszych hoteli. Realizację przeprowadzono na polecenie strony rosyjskiej. Oleg P. został tymczasowo aresztowany i przesłuchany w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku. W najbliższym czasie wpłynie zapewne wniosek o jego ekstradycję do Federacji Rosyjskiej. O jej dopuszczalności zdecyduje gdański Sąd Okręgowy, aby o samej ekstradycji podjął decyzję minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Informację o zatrzymaniu Olega P. agencji informacyjnej RIA Nowosti potwierdzili przedstawiciele gdańskiej prokuratury.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło informacji: https://online-mafia.pl, https://pl.sputniknews.com, https://kresy.pl , https://trojmiasto.wyborcza.pl
Źródło zdjęcia: https://lenta.ru
TOP Detektyw Wykrywanie podsłuchów – TOP IT

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *