Nmatrioszkaiewątpliwie każdy z Nas niejednokrotnie słyszał o kolorowej drewnianej lalce – matrioszce. Jest ona jednym z symboli rosyjskiej kultury, a także najpopularniejszym prezentem z podróży do Rosji. Jednak kiedy i skąd onа się wzięła? Istnieje kilka legend na ten temat. Najpopularniejsza z nich mówi, że jej pierwowzorem jest toczona figurka buddyjskiego świętego Fakuruma, przywieziona do Rosji z wyspy Honsiu pod koniec XIX wieku. Przedstawiała ona mędrca z wyciągniętą od wielogodzinnych medytacji  głową. Składała się ona z 2 połówek, wewnątrz których schowana była kolejna, mniejsza, także rozkładana. Wszystkich laleczek było 5. Na wzór tej zabawki tokarz Wasilij Zwiezdoczkin wytoczył figurki, a Sergiej Maljutin je pomalował. Przedstawiały one dziewczynkę w sarafanie i sukieneczce z czarnym kogutem w rękach. Zabawka składała się z 8 części. Za dziewczynką był chłopiec, dalej znów dziewczynka itd. Każda z nich czymś się różniła, a ostatnia przedstawiała chłopczyka zawiniętego w pieluszki. W tym okresie popularne było imię Matriоna – i właśnie od niego pojawiła się wszystkim znana Matrioszka. Obecnie matrioszka to nie tylko drewniana laleczka. Są to również szklane ozdoby na choinkę, kolczyki, breloczki itp. Możemy je kupić praktycznie na każdym kroku.

Jeszcze więcej ciekawostek o Rosji, Rosjanach, tradycjach i kulturze rosyjskiej  tylko w NA WOSTOK , tylko w Łodzi! Już teraz możesz się zapisać na język rosyjski i język ukraiński! Do zobaczenia w NA WOSTOK!

Źródło: https://www.vipdoll.ru/%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%BC%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%B8/

Źródło grafiki: www.subastas.ec

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *