Putin może zostać prezydentem Rosji do 2036 roku!

Jak informują rosyjskie media, Władimir Putin może zostać prezydentem Rosji do 2036 roku. Wszystko dzięki poprawkom do konstytucji.

Kadencja prezydenta Rosji dziś

Konstytucja Federacji Rosyjskiej zakłada, że kadencja prezydenta trwa 4 lata. Jedna osoba może piastować tę funkcję maksymalnie dwa razy z rzędu. Później stanowisko przynajmniej na jedną kadencję musi objąć inny kandydat. Nie ma jednak przeszkód, by po jej upływie prezydentem ponownie został poprzedni kandydat – nawet, jeśli wcześniej pełnił ten urząd dwukrotnie.

To właśnie dlatego Władimir Putin był prezydentem Rosji w latach 2000-2008 (I kadencja – 2000-2004, II kadencja – 2004-2008), a w latach 2008-2012 został premierem. Wówczas na prezydenta wybrano Dmitrija Miedwiediewa. Tymczasem Putin do prezydentury wrócił właśnie w 2012 roku i trwa przy niej do dziś.

Putin może zostać prezydentem Rosji do 2036 roku

W ostatnim czasie z inicjatywy deputowanej Dumy Państwowej Walentiny Tiereszkowej pojawiła się propozycja, by kadencje Putina liczono od nowa. Izba niższa tamtejszego parlamentu uchwaliła zmianę konstytucji w tym zakresie. Dzięki temu Putin może zostać prezydentem Rosji do 2036 roku.

Procedury muszą być zachowane

Sam zainteresowany wskazał jednak, że o zgodności takiej zmiany z konstytucją musi się wypowiedzieć Sąd Konstytucyjny. Potem musi być ona jeszcze zatwierdzona w referendum konstytucyjnym zaplanowanym na kwiecień.

W praktyce jednak już dziś można zakładać, że procedury zakończą się pozytywnie dla Władimira Putina.

Opracował: Patryk Szulc
Źródła: http://trt.net.tr, http://wiadomosci.onet.pl, http://pl.wikipedia.org, Inf. własna
TOP Detektyw



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *