Jak informują rosyjskie media, Władimir Putin może zostać prezydentem Rosji do 2036 roku. Wszystko dzięki poprawkom do konstytucji.

Kadencja prezydenta Rosji dziś

Konstytucja Federacji Rosyjskiej zakłada, że kadencja prezydenta trwa 4 lata. Jedna osoba może piastować tę funkcję maksymalnie dwa razy z rzędu. Później stanowisko przynajmniej na jedną kadencję musi objąć inny kandydat. Nie ma jednak przeszkód, by po jej upływie prezydentem ponownie został poprzedni kandydat – nawet, jeśli wcześniej pełnił ten urząd dwukrotnie.

To właśnie dlatego Władimir Putin był prezydentem Rosji w latach 2000-2008 (I kadencja – 2000-2004, II kadencja – 2004-2008), a w latach 2008-2012 został premierem. Wówczas na prezydenta wybrano Dmitrija Miedwiediewa. Tymczasem Putin do prezydentury wrócił właśnie w 2012 roku i trwa przy niej do dziś.

Putin może zostać prezydentem Rosji do 2036 roku

W ostatnim czasie z inicjatywy deputowanej Dumy Państwowej Walentiny Tiereszkowej pojawiła się propozycja, by kadencje Putina liczono od nowa. Izba niższa tamtejszego parlamentu uchwaliła zmianę konstytucji w tym zakresie. Dzięki temu Putin może zostać prezydentem Rosji do 2036 roku.

Procedury muszą być zachowane

Sam zainteresowany wskazał jednak, że o zgodności takiej zmiany z konstytucją musi się wypowiedzieć Sąd Konstytucyjny. Potem musi być ona jeszcze zatwierdzona w referendum konstytucyjnym zaplanowanym na kwiecień.

W praktyce jednak już dziś można zakładać, że procedury zakończą się pozytywnie dla Władimira Putina.

Opracował: Patryk Szulc
Źródła: http://trt.net.tr, http://wiadomosci.onet.pl, http://pl.wikipedia.org, Inf. własna
TOP Detektyw

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *