Do Polski przyleciały ogromne samoloty. Największy na świecie samolot transportowy – ukraiński Mrija. Kilka dni wcześniej Lotnisko Chopina odwiedził inny kolos – rosyjski Rusłan.

Samoloty w walce z koronawirusem

Obie wizyty związane były ze zwalczaniem pandemii koronawirusa.

9 kwietnia samolot Rusłan na pokładzie przywiózł wyposażenie medyczne z Chin. Mowa m.in. kombinezonach, rękawiczkach czy maseczkach ochronnych. Łączna waga ładunku wynosiła 50 ton.

14 kwietnia samolot Mrija dostarczył m.in. 7 milionów maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych. Tym razem wyposażenie również pochodzi z Chin.

Samoloty Antonov

Rusłan to samolot Antonov An-124, jeden z największych samolotów transportowych na świecie. Wyprodukowano go w Zakładach Lotniczych Aviant w Uljanowsku ilości 55 egzemplarzy, z których 43 do celów cywilnych i wojskowych wykorzystuje Federacja Rosyjska. Egzemplarz, który przyleciał na Lotnisko Chopina należy do rosyjskich linii lotniczych Wołga-Dniepr.

Aby pokazać, jak ogromny to samolot, warto wskazać nieco statystyk. Rusłan rekordowo przewiózł pojedynczy ładunek o wadze 135,2 tony. Dodatkowo osiągnął też pułap 10 750 metrów z ładunkami o łącznej wadze 171,2 tony.

Tymczasem Mrija (ukr. marzenie) to samolot Antonov An-225. Inaczej mówiąc – największy samolot transportowy na świecie, a w dodatku unikatowy – wyprodukowano tylko jeden jego egzemplarz. To również dzieło Zakładów Lotniczych Aviant w Uljanowsku. Obecnie Mrija lata w ukraińskich liniach Antonov Airlines.

An-225 w 2009 roku pobił rekord Rusłana w przewozie najcięższego pojedynczego ładunku.

Oba samoloty pierwotnie miały transportować statki kosmiczne.

Wcześniej już kilkukrotnie były w Polsce. To dzięki temu można było je zobaczyć m.in. w Poznaniu i Łodzi.

Opracował: Patryk Szulc
Źródła informacji: TVN24, pl.wikipedia.org, Inf. własna
Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org
TOP Detektyw Wykrywanie podsłuchów – TOP IT

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *