W Wierchojańsku, miejscowości leżącej w republice Jakucji w azjatyckiej Rosji, odnotowano rekord ciepła. 20 czerwca temperatura osiągnęła tam 38 stopni. Za kręgiem polarnym to nietypowe.

Rekord ciepła

Zdaniem specjalistów tak wysoka temperatura na biegunie zimna może być efektem wschodniego wyżu i silnie kontynentalnego klimatu w Jakucji. W ten sposób zimą występują tam niesamowite mrozy, a latem ogromne upały. Tyle, że zwykle sięgały one około 30 stopniu Celsjusza i przychodziły w lipcu, a nie w czerwcu.

Meteorolodzy zapowiadają ustabilizowanie się sytuacji. Już 27 czerwca temperatura ma spaść do 15 stopni. Nie zmienia to jednak faktu, że w tym roku temperatury w Jakucji przekraczają średnią nawet o 10 do 12 stopni Celsjusza.

Rekord zimna

Co ciekawe, Wierchojańsk toczy bój o miano najzimniejszego miejsca na północnej półkuli z inną miejscowością w Jakucji – Ojmiakon. To właśnie tam temperatury od wieków są w stanie spaść nawet poniżej minus 67 stopni Celsjusza.

Alaska konta Wierchojańsk

Jeśli doniesienia meteorologów zostaną potwierdzone, Wierchojańsk ustanowi nowy rekord ciepła na północ od kręgu polarnego. Aby pokazać, jak mało do tego brakuje, trzeba wspomnieć, że dotychczasowy rekord należy do Alaski, gdzie temperatura w najgorętszym momencie sięgała 37,8 stopnia.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło informacji: https://pogoda.interia.pl
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com
TOP Detektyw Wykrywanie podsłuchów – TOP IT

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *