Od 25 czerwca przez siedem dni w Rosji trwa referendum konstytucyjne. Głosowana jest kwestia umożliwienia Putinowi sprawowania funkcji prezydenta do 2036 roku.

Referendum konstytucyjne po myśli Putina

Jak podaje instytut badania opinii publicznej WCIOM, wyniki exit pool referendum konstytucyjnego w Rosji wskazują, że 76% głosujących popiera przedłużenie kadencji Władimira Putina.

Prezydent na sześć kadencji

Obecna, czwarta już kadencja prezydenta Rosji dobiega końca w 2024 roku. To oznacza, że jeśli zmiany konstytucyjne wejdą w życie, Putin będzie mógł sprawować tę funkcję przez dwie kolejne, 6-letnie kadencje. Zakończy wtedy urzędowanie w 2036 roku.

Jak ustalono wyniki?

WCIOM przygotował wyniki exit pool – 76% Rosjan opowiedziało się za zmianami, a 23,6 % przeciw. W tym celu instytut oparł się na grupie przeszło 163 tysięcy głosujących z 800 lokali wyborczych na terenie 25 rosyjskich obwodów.

Koronawirus narzuca zasady

Pandemia koronawirusa wymusiła specjalne zasady głosowania. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, referendum konstytucyjne trwa przez siedem dni od 25 czerwca. W normalnych warunkach wyglądałoby to podobnie do wyborów prezydenckich w Polsce. Całe głosowanie odbywałoby się jednego dnia w określonych godzinach.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło informacji: https://rp.pl, Inf. własna
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com
TOP Detektyw Wykrywanie podsłuchów – TOP IT

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *