Jak informuje O2.pl, dżuma w Rosji pojawiła się w górach Ałtaj. Przypadki tej choroby ujawniono pierwszy raz od 62 lat. Zarządzono masowe szczepienia.

Dżuma w Rosji po 60 latach

Rosyjska część gór Ałtaj na Syberii to popularna destynacja turystyczna. Pod kątem tego, czy dżuma w Rosji jeszcze występuje, specjaliści monitorują obszar od 62 lat. Aby uświadomić sobie wagę problemu związanego z dżumą trzeba wspomnieć, że przez ten czas nie odnotowano tam żadnych przypadków dżumy – aż do teraz.

Dżumę przenoszą zwierzęta

Chorobę mają przenosić świstaki i inne gryzonie. W związku z tym szczepieniom podlegają nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Jeśli chodzi o ludzi, szczepionkę podano już blisko 19 tysiącom osób. Docelowo otrzymają ją wszyscy w wieku powyżej 2 lat.

Powszechne szczepienia

Rosja chce uniknąć sytuacji, która miała miejsce w ostatnim czasie na terenie Chin oraz Mongolii. W obu tych krajach na dżumę zmarły bowiem po dwie osoby. W rosyjskiej Republice Ałtaju przypadki dżumy wykryto natomiast do tej pory w pięciu miejscach. Tymczasem w graniczącej z nią Republice Tuwy natrafiono natomiast na pchłę, która przenosi dżumę.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło informacji: https://onet.pl
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *