Władimir Putin poinformował, że w Rosji została zarejestrowana pierwsza szczepionka na koronawirusa. Tymczasem miała ją przyjąć jedna z jego córek.

Pierwsza szczepionka na koronawirusa zarejestrowana

Na ile mi wiadomo, dziś rano została zarejestrowana pierwsza na świecie szczepionka przeciwko nowej infekcji koronawirusowej. Wiem, że działa ona wystarczająco efektywnie, wytwarza stabilny immunitet i, powtarzam, przeszła wszystkie konieczne testy – powiedział prezydent Federacji Rosyjskiej.

Zaszczepiona córka Putina

Jednocześnie zaznaczył, że pierwsza szczepionka na koronawirusa na świecie pomogła już jednej z jego córek. Wzięła ona tym samym udział w eksperymencie. Po pierwszej dawce temperatura ciała podniosła się do 38 stopni Celsjusza, ale potem spadła do normalnego poziomu. Druga dawka również doprowadziła do nieznacznego, chwilowego podwyższenia temperatury. Córka Putina czuła się dobrze, osiągnęła wysoki poziom antygenów.

Według prezydenta Rosji szczepionka reprezentuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Aby to podkreślić stwierdził, że u wielu osób po wytworzeniu immunitetu nie ma żadnych objawów, ani temperatury.

Szczepionka powszechna w 2021 roku

Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mogli rozpocząć masową produkcję tego preparatu. Tak, by każdy, kto chce – powinno to być całkowicie dobrowolne – mówiłem już o tym wiele razy – każdy, kto chce – mógł korzystać z prac i osiągnięć naszych specjalistów – tłumaczył Władimir Putin.

Prace do fazy klinicznej prowadzono w Narodowym Centrum Badawczym Epidemiologii i Mikrobiologii im. Nikołaja F. Gamaleja oraz w 48 Centralnym Naukowo-Badawczym Instytucie Ministerstwa Obrony. Tymczasem faza kliniczna odbywała się w Pierwszym Moskiewskim Państwowym Uniwersytecie Medycznym im. I.M. Siechenova.

Co jednak najważniejsze, u wszystkich ochotników, którzy brali udział w eksperymencie, osiągnięto wysoki poziom przeciwciał przeciwko koronawirusowi.

Według założeń, pierwsza szczepionka na koronawirusa ma trafić do powszechnego obiegu 1 stycznia 2021 roku.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło informacji: https://ria.ru
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *