Początek roku szkolnego w Rosji, podobnie jak w Polsce, przypada 1 września. System nauczania będzie jednak wyjątkowy ze względu na epidemię koronawirusa.

Zebrania na odległość

Ministerstwo Edukacji i Nauki Federacji Rosyjskiej poinformowało, że najważniejszym elementem specjalnego reżimu w nowym roku szkolnym będzie organizacja zebrań na odległość. Mowa o spotkaniach online i innych formach konsultacji z zachowaniem dystansu. Rodzice będą mogli wejść tylko wtedy, gdy będzie to naprawdę konieczne. Zebranie „na odległość” ma swoje plusy. Zamiast jednego rodzica, który zwykle przychodził na takie zebranie, będzie mogła wziąć w nim udział cała rodzina – drugi rodzic, a nawet babcia czy dziadek. To istotne z punktu widzenia wychowania dziecka.

Początek roku szkolnego w Rosji

Tradycyjnie 1 września uczniów czeka początek roku szkolnego w Rosji. Naukę rozpocznie 17 milionów uczniów, z czego przeszło 1,9 miliona to pierwszoklasiści. Epidemia nie zmieniła nic w tym zakresie, choć pewne ograniczenia będą widoczne od pierwszego dnia w szkole. Najwięcej zmian dotyczy jednak organizacji właściwych lekcji i pobytu dzieci w szkołach.

Środki bezpieczeństwa

Podstawą organizacji lekcji w specjalnym reżimie sanitarnym będzie elastyczny grafik zajęć. Każda klasa będzie je zaczynała i kończyła o różnych godzinach. Podobnie w innym czasie zaplanowane zostaną przerwy dla każdej klasy. W miarę możliwości uczniowie między lekcjami nie będą musieli zmieniać sal zajęciowych. Nowe zasady znajdą zastosowanie także na stołówkach czy salach gimnastycznych. Oczywiście realizacja reżimu sanitarnego w poszczególnych placówkach może nieco się od siebie różnić – głównie ze względu na warunki lokalowe szkół.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło informacji: https://russian.rt.com
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *