Większość z nas prędzej czy później chce nauczyć się języka obcego. Pierwszy wybór to angielski, ale staje się on normą, a liczy się znajomość jeszcze innego języka. Tu pojawia się 5 powodów, dla których warto uczyć się języka rosyjskiego.

1. Zasięg języka rosyjskiego

Szacuje się, że język rosyjski jest językiem ojczystym dla ok. 145 milionów ludzi. Na całym świecie posługuje się nim aż od 250 do 300 milionów osób. Jednocześnie w samej Rosji mniej ludzi niż w innych krajach mówi po angielsku. Widać to także na tamtejszych ulicach, gdzie próżno szukać angielskich tłumaczeń nazw ważnych obiektów, a nawet McDonald’s zapisuje się cyrylicą.

2. Podobieństwa kulturowe i językowe

Język rosyjski, podobnie jak polski, należy do grupy języków słowiańskich. Niektóre słowa czy konstrukcje są w nich podobne. Należy jednak pamiętać, że występują w nim tzw. „fałszywi przyjaciele”, czyli słowa, które choć brzmią tak samo, po polsku i po rosyjsku oznaczają coś zupełnie innego. Polska i Rosja, jako kraje zaliczane do grona krajów słowiańskich, mają ze sobą wiele wspólnego także pod kątem historycznym czy kulturowym.

3. Praca i biznes

Nietrudno zauważyć, że w ostatnich latach do Polski w poszukiwaniu pracy przyjeżdża coraz więcej obywateli Ukrainy czy Białorusi, a polskie firmy otwierają oddziały w Rosji czy na Ukrainie. Współpraca z nimi stanie się łatwiejsza, jeśli rozmawiać będziecie w języku rosyjskim. Co ważne, wielu obywateli Ukrainy nie mówi po rosyjsku, choćby ze względu na swoje przekonania, ale rozumie w tym języku. Tym sposobem rosyjski wydaje się bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Trzeba tu zaznaczyć, że wbrew powszechnej opinii języki ukraiński i rosyjski wcale nie są do siebie tak bardzo podobne, jak mogłoby się wydawać.

4. Literatura i kino w oryginalne

Wszyscy chyba znamy dzieła wybitnych rosyjskich literatów, takich jak Dostojewski czy Tołstoj. Podobnie z filmami, takimi jak „Lewiatan” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa. Miło byłoby przeczytać książki i obejrzeć filmy w oryginale, po rosyjsku – tak jak robimy to z dziełami anglojęzycznych twórców. To tym bardziej możliwe, że na popularnych platformach takich jak Netflix pojawia się coraz więcej, autorskich produkcji prosto z Rosji. Ostatnio głośno było o dostępnym tam serialu „Ku jezioru”.

5. Podróże

Rosja to doskonała destynacja podróżnicza. Z jednej strony znajdziecie tam ogromne miasta (np. Kazań, Moskwa, Petersburg), słynne zabytki (np. Kreml) czy muzea z dziełami sztuki (np. Ermitaż). Z drugiej zaś nie brakuje tam dostępu do jezior, mórz czy jezior. Różnorodność kulturowa uwidacznia się na każdym kroku – w końcu Rosja leży na dwóch kontynentach – w Europie i w Azji. Jak zwykle bywa w Rosji, większość rzeczy okazuje się tam najwyższa, największa, najgłębsza czy najdłuższa – jeśli nie na świecie, to przynajmniej w Europie. Trudno byłoby zobaczyć to wszystko, podróżując i nie mówiąc w języku rosyjskim.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło zdjęcia: https://fairplanet.org

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *