Nowy Rok to nowe postanowienia. Jednym z nich może być nauka języka rosyjskiego. Dlaczego warto i jak się za to zabrać?

Nauka języka rosyjskiego dla rozwoju

Nauka języka rosyjskiego może być świetnym pomysłem na rozwój tak osobisty, jak i podniesienie kwalifikacji zawodowych. Dziś język rosyjski staje się coraz częściej umiejętnością cenioną nawet bardziej niż znajomość języka angielskiego. Wszystko dlatego, że angielski zyskał już sobie opinię języka uniwersalnego, międzynarodowego, powszechnego i wręcz podstawowego. Rosyjski wydaje się zaś w tym aspekcie wciąż nieco bardziej oryginalny i egzotyczny.

Rosyjski podstawą komunikacji

Z drugiej strony sama Rosja należy do krajów, w których po angielsku mówi zdecydowanie mniej osób niż w innych państwach. Jednocześnie język rosyjski według deklaracji zna od 250 do 300 milionów ludzi na świecie, z czego 145 milionów uważa go za swój język ojczysty.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że do Polski trafia coraz więcej osób rosyjskojęzycznych. Chcą tu mieszkać i pracować. Mechanizm ten działa też poniekąd w drugim kierunku – polskie firmy wychodzą na Wschód i otwierają tam swoje oddziały.

Język rosyjski otwiera świat turystyki i kultury

W końcu warto pamiętać, że Rosja to świetny cel tak turystycznie, jak i kulturowo. To tam możesz podróżować najdłuższą linią kolejową na świecie (Kolej transsyberyjska) czy zobaczyć najgłębsze jezioro świata (Bajkał). Dzięki językowi rosyjskiemu w oryginale przeczytamy ponadto dzieła takich światowej sławy literatów jak Dostojewski czy Tołstoj.

Rosyjski jak polski czy może jednak nie?

Wiemy już, dlaczego nauka języka rosyjskiego może być dobrym pomysłem. Drugie pytanie, to jak się za to zabrać? Wiele osób próbuje uczyć się języka rosyjskiego na własną rękę. Motywują to podobieństwem rosyjskiego do innych języków słowiańskich, w tym do języka polskiego. Nic bardziej mylnego. Wystarczy kilka przykładów, aby to wykazać.

Po pierwsze różnice mają charakter znaczeniowy. Otóż rosyjski диван (czyt. diwan) to nie nasz polski dywan, ale… sofa, a rosyjskie люстра (czyt. ljustra) nie służą do przeglądania się w nich – to po prostu żyrandol. Po drugie bardzo dużą rolę odgrywa akcent. Rosyjskie писа́ть
(czyt. pisać) z akcentem na „a” oznacza to samo co po polsku – pisać, za to пи́сать (czyt. pisać) z akcentem na „i”… sikać!

Język rosyjski to język bardzo melodyjny, ale trudniejszy niż może się wydawać i to szczególnie nam, Słowianom. Dlatego chcąc nauczyć się rosyjskiego i uniknąć wpadek, warto pomyśleć, czy najlepsze rozwiązanie to nie szkoła języka rosyjskiego.

Szkoła języka rosyjskiego czy samodzielna nauka

Szkoła języka rosyjskiego NA WOSTOK to miejsce, w którym uczą młodzi, energiczni, a przy tym doświadczeni filolodzy rosyjscy, w tym nosiciele języka rosyjskiego. Mają niestandardowe, nowoczesne podejście, które opiera się nie tylko na nauce języka, ale też przekazywaniu kultury i tworzeniu społeczności.

Białystok, Kraków, Łódź, Warszawa to miasta, w których NA WOSTOK znajdziecie stacjonarnie, ale to także szkoła rosyjskiego online. Prowadzimy kursy języka rosyjskiego w trybie indywidualnym i grupowym, w formie ogólnej, specjalistycznej albo do egzaminów na certyfikaty.

Jeśli przekonaliśmy Cię, że nauka języka rosyjskiego to dobry pomysł, a tym bardziej dobrze, by wiedzę przekazywała Ci szkoła języka rosyjskiego, zapraszamy NA WOSTOK!

 

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *