Iwan Groźny na Netflix

Kim był car Iwan Groźny? Jak wyglądało jego panowanie? Czym zasłużył sobie na ten przydomek? Zapraszamy Was na kolejny post o tematyce historycznej „Iwan Groźny na Netfliksie”!

 

Iwan Groźny na Netfliksie

 

W 1533 roku po nagłej śmierci Wasyla III spowodowanej upadkiem z konia podczas polowania, trzyletni Iwan stał się wielkim księciem moskiewskim. Niespełna pięć lat po śmierci ojca mały chłopiec stracił również matkę. W późniejszym dzieciństwie otoczony był obcymi i wrogo nastawionymi do niego ludźmi.

 

16 stycznia 1547 roku Iwan oficjalnie zasiadł na tronie, a po niecałym miesiącu odbył się jego ślub z Anastazją Romanowną Zachariną-Koszkiną. Rządy młodego cara miały na celu ustabilizowanie sytuacji wewnętrznej kraju.

 

Co ciekawe, pomimo wybuchowego charakteru Iwana, badacze twierdzą, iż jego małżeństwo było szczęśliwe. Nic nie mogło osłabić miłości cara do żony, która z kolei miała na niego dobry wpływ. Niestety, wszystko skończyło się wraz z otruciem ukochanej – zrozpaczony car popadł w szaleństwo, co ostatecznie miało zaważyć na losach całego państwa…

 

Z powodu paranoi Iwana w 1565 roku wprowadzono tzw. opriczninę, były to rządy oparte na terrorze. Początkowo działania te skierowane były w bogate warstwy społeczeństwa.

 

Niestety, na tym się nie skończyło, terror osiągnął punkt kulminacyjny, kiedy dokonano rzezi w Nowogrodzie, tylko dlatego, iż car podejrzewał miasto o spisek. Tych ludzi spotkała  śmierć, ale przede wszystkim niespotykane tortury.

 

Iwan Groźny słynął ze swego okrucieństwa nie tylko w stosunku do poddanych. W czasie jego panowania strącono tysiące ludzi. A w 1581 roku przed gniewem cara nie uchronił się nawet jego własny syn, którego zamordował w napadzie szału.

Сar Iwan Groźny i jego syn Iwan 16 listopada 1581 r. – Obraz Ilji Riepina.

 

Jeden z najsłynniejszych cytatów Iwana IV Groźnego brzmi: „Bez grozy nie można utrzymać państwa.”

 

Jeśli jesteście ciekawi szczegółów na temat Iwana Groźnego, to warto obejrzeć o nim film dokumentalny na Netfliksie!

(https://www.netflix.com/search?q=Iwan%20gro%C5%BAny%20&jbv=8012361).

 

Więcej postów już wkrótce na naszym blogu

 

Opracowała: Bogumiła Kotynia

Źródła:

https://www.focus.pl/artykul/iwan-grozny-1530-1584-tyran-i-samowladca-dlaczego-sie-go-bano

https://historia.wprost.pl/ciekawostki-historyczne/10559485/iwan-grozny-car-rosji-ktory-zasluzyl-na-swoj-przydomek.html

https://kronikidziejow.pl/porady/iwan-grozny-pochodzenie-zyciorys-panowanie-okrucienstwa-smierc/

 

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *