Rosja to ogromny kraj, położony na dwóch kontynentach – w Europie i w Azji. Ma obszary ciepłe i jedne z najzimniejszych na świecie. Nie brakuje tam ciekawych miast, gór, jezior, a nawet oceanu. W dzisiejszym artykule 5 największych miast w Rosji.

5 największych miast w Rosji pod względem liczby ludności

Nasz ranking opieramy na najnowszych danych statystycznych, pochodzących z 2020 roku.

1. Moskwa – 12 678 079 mieszkańców

Moskwa to stolica Rosji. Nic więc dziwnego, że stanowi największe miasto tego kraju pod względem liczby ludności. W 2020 roku miała ponad 12,5 miliona mieszkańców. Cała aglomeracja moskiewska liczy ponad 17 milionów mieszkańców. Co ciekawe, Moskwa to jedyne miasto w Rosji z liczbą ludności powyżej 10 milionów. Jako stolica stanowi miasto wydzielone, samodzielny podmiot Federacji Rosyjskiej, który nie należy do żadnego obwodu.

2. Sankt Petersburg – 5 398 064 mieszkańców

Petersburg z naszego punktu widzenia to ogromne miasto. I choć zajmuje drugie miejsce w rankingu, jest jednak wyraźnie mniejsze niż Moskwa – o ponad dwa razy. Liczy sobie 5 398 064 mieszkańców. Sankt Petersburg to obok Moskwy jedyne oficjalnie uznawane miasto wydzielone w Rosji. Sama Federacja Rosyjska uważa za takie miasto wydzielone także Sewastopol anektowany w 2014 roku. Większość społeczności międzynarodowej uważa jednak ten obszar za część Ukrainy.

3. Nowosybirsk – 1 625 631 mieszkańców

Nowosybirsk leży w obwodzie nowosybirskim w południowo-zachodniej części Syberii. Liczba mieszkańców tego miasta zbliża się już do naszych standardów i wynosi 1 625 631 osób. To o ponad 160 000 mieszkańców mniej niż liczy sobie Warszawa. Tyle, że Warszawa to stolica i największe miasto naszego kraju.

4. Jekaterynburg – 1 493 749 mieszkańców

Jekaterynburg należy do obwodu swierdłowskiego nazywanego tak od dawnej nazwy Jekaterynburga – Swierdłowsk (do 1991 roku). Miasto to znajduje się już w Azji, nad rzeką Iset, po wschodniej stronie środkowego Uralu. Liczy 1 493 749 mieszkańców.

5. Kazań – 1 257 391 mieszkańców

Kazań mieści się w Republice Tatarstanu w Nadwołżańskim Okręgu Federalnym u ujścia rzeki Wołga. Stanowi stolicę Tatarstanu. Ma 1 257 391 mieszkańców. Miasto to zalicza się do jednego z najpiękniejszych w Rosji, obok Moskwy i Petersburga.

Aby dowiedzieć się więcej o Rosji, Ukrainie, Białorusi i innych krajach wschodnich, śledźcie naszego bloga! A może kiedyś wybierzecie się z nami NA WOSTOK?

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło informacji: https://pl.wikipedia.org
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *