W dzisiejszym wpisie mamy dla Was krótki przegląd rosyjskiej kuchni. Przed Wami 5 najpopularniejszych rosyjskich dań.

5 najpopularniejszych rosyjskich dań

Kuchnię rosyjską zalicza się do kuchni bardzo sytych i dość tłustych. Jednocześnie wyróżnia ją bogactwo smaków i składników, często zestawionych w nieco nietypowy sposób.

1. Soljanka (солянка)

Soljanka to gęsta zupa na wywarze mięsnym, rybnym lub grzybowym oraz wodzie po kiszeniu ogórków bądź kapusty. Najpopularniejsza jest wersja mięsna, w której znajdziemy właśnie różne rodzaje mięsa i wędlin (w tym choćby parówki), a także dużo warzyw i dodatków. Mowa o kapuście, oliwkach, kaparach, plasterku cytryny czy śmietanie. Zupa ma dość nietypowy, lekko słony i kwaśny smak.

2. Pielmieni (пельмени)

To rodzaj gotowanych, niewielkich pierogów z farszem mięsnym, podawanych najczęściej ze śmietaną i octem. Pielmieni występuje obecnie w różnych wariantach, dla przykładu z grzybami, serem czy szpinakiem.

3. Wareniki (вареники)

Wareniki w zasadzie stanowią odpowiednich polskich, dużych, gotowanych pierogów. Mogą być nadziewane na słodko lub słono. Co ciekawe, polskie pierogi ruskie wcale nie wywodzą się z Rosji. Tam nazywa się je warenikami polskimi.

4. Bliny (блины)

Bliny przypominają nasze naleśniki, z tym, że są one drożdżowe. Ciasto na nie powstaje z mąki gryczano-pszennej lub gryczano-żytniej. Dawniej jadano je w tygodniu ostatkowym (Maslenica) przed Wielkim Postem, a dziś – bez ograniczeń i związków ze świętami. Bliny występują w wersji słodkiej i wytrawnej.

5. Sałatka Olivier (oливье)

W Rosji sałatka Olivier, której nazwa pochodzi od szefa kuchni Luciena Olivier’a, nosi nazwę oливье (czyt. olivie). To sałatka warzywna na bazie ziemniaków, w której występuje też dużo marchewki, selera czy pietruszki. Różne wersje zakładają dodatki w postaci jajka, kaparów, jabłka, a nawet kawioru. W Polsce w podobnej sałatce zwykle występuje jeszcze zielony groszek.

Aby dowiedzieć się więcej, czytajcie naszego bloga z ciekawostkami o Rosji, Ukrainie i Białorusi!

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródła informacji: Inf. własna, https://pl.wikipedia.org, https://pyszne.pl
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *