Jakucja to nie koniec świata!

Jakucja nazywana też Republiką Sacha, zajmuje wschodnią część Syberii, ALE to nie koniec świata – według danych stanowi ona blisko 1/5 powierzchni Federacji Rosyjskiej.

Jakucja to nie koniec świata! Co powinniśmy o niej wiedzieć?

 

Pogoda i mieszkańcy Jakucji

Zimą temperatury w niektórych zakątkach Republiki Sacha spadają do -70°C (czasem nawet niżej). Z uwagi na temperatury miejsca te są niezamieszkane. Na terenie Jakucji nie ma ani jednej miejscowość, w której przynajmniej raz nie odnotowano temperatury poniżej – 50 °C. Co ciekawe zimą wielu miejscowych w ogóle nie gasi samochodów, w obawie przed zamarznięciem oleju w silniku. Dodatkowo przy ekstremalnych warunkach pogodowych ludność z mniejszych miejscowości, aby uciec przed mrozem przeprowadza się do rodziny do miasta np. do Jakucka. Ze względu na warunki pogodowe część tutejszych ludzi zajmuje się hodowlą reniferów i rybołówstwem, a na targu można kupić świeżą mrożoną rybę, nie z zamrażarki.

 

Wieczna zmarzlina

To zjawisko spotykane jest kiedy gleba zamarza i nie topnieje przez dwa/trzy tysiące lat. Z uwagi na temperatury panujące w Jakucji nie ma się co dziwić, że wieczna zmarzlina znajduje się właśnie tam. Osiąga ona rozmiary do 1370 metrów i jest najgłębszą wieczną zmarzliną na Ziemi. Jej topnienie jest jednym z najaktualniejszych problemów ekologicznych, który dotyka Jakucję.

 

Jakuckie kły mamutów

Jeszcze ciekawszy jest fakt, że w Jakucji wydobywane są kły mamutów, które zachowały się w wiecznej zmarzlinie. Rosja jest ich jedynym na świecie eksporterem. A według źródeł (https://yakutia.info/article/206650) od początku 2022 roku za granicę Rosji, właśnie z Jakucji wywieziono już ponad pięć i pół tony tego znaleziska. Niestety poszukiwacze kłów działają w bardzo barbarzyński sposób – przy użyciu pomp wodnych, wypłukują z gruntu kości, zabierają tylko kły, pozostawiając inne szczątki i spustoszenie. No i jak to zawsze bywa, ze względu na opłacalność handlu tymi towarami, kwitnie również kontrabanda.

 

Kopalnia diamentów w Mirnym 

Za sprawą głębokości 525 metrów i średnicy 1200 m jest to jedna z największych kopalni na świecie. W 1947 roku sam Stalin zlecił badania geologiczne w Mirnym, a dziesięć lat później diamentowa machina ruszyła. Podczas największej świetności w ciągu roku w kopalni wydobywano diamenty o masie ponad 2 milionów karatów. W 2011 roku kopalnię całkowicie zamknięto, a dno zasypano gruzem i zalano wodą. Co więcej zabroniono nad nią lotów, ponieważ kilkakrotnie przelatujące śmigłowce zostały wessane przez prądy powietrzne.

 

Więcej ciekawostek o Rosji już wkrótce na naszym blogu

 

Opracowała: Bogumiła Kotynia

Źródło grafiki: https://pixabay.com/pl/

Chcecie dowiedzieć się więcej? Warto sprawdzić:

Źródła:

https://faktrus.ru/50-%D1%84%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%B2-%D0%BE-%D1%8F%D0%BA%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%B8/

https://life.ru/p1473202

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopalnia_w_Mirnym

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakucja

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *