Ostatni Carowie

Kim był Mikołaj II Romanow? Jak rozpoczęło się jego panowanie? Z jaką fatalną wróżbą związana jest jego koronacja? Przygotowaliśmy dla Was post o tematyce historycznej! Zapraszamy! „Ostatni Carowie” już na Was czekają!

 

Ostatni Carowie

 

Mikołaj II Aleksandrowicz Romanow urodził się w 1868 roku w Sankt Petersburgu, był synem  Aleksandra III z dynastii Romanowów i jego żony carycy Marii Fiodorowny. Co ciekawe, Mikołaj od samego początku niechętnie odnosił się do faktu bycia najstarszym synem i potencjalnym następcą ojca.

 

Jednak po śmierci Aleksandra III  (w listopadzie 1894 roku) to właśnie młodego Mikołaja uznano za cara Imperium Rosyjskiego. Z samą uroczystością koronacyjną czekano jeszcze do 26 maja 1896 roku. Powodem była trwająca żałoba po zmarłym ojcu. Warto też wspomnieć, że wjazdowi trumny Aleksandra III do Petersburga towarzyszył przejazd nowego cara z narzeczoną. A zaledwie tydzień później odbył się ślub Mikołaja i jego wybranki Aleksandry Fiodorowny.

 

Nie ulega wątpliwości, iż ślub i przejęcie rządów, które powinny cieszyć, w tym przypadku odbyły się w atmosferze smutku, żałoby i przygnębienia.

 

Lecz ostatecznie to nie one okazały się fatalną wróżbą dla Mikołaja…

 

Bez wątpienia to dramatyczna historia związana z koronacją Mikołaja II, nazwana później przez historyków “paniką na Chodyńskim Polu”, uznana została przez wielu Rosjan za złowrogą przestrogę.

 

Otóż podczas uroczystości koronacyjnej wśród poddanych, którzy przybyli, ponieważ obiecano im prezenty od cara, wybuchł atak paniki, w wyniku czego stratowano prawie 2 700 widzów. Nie zważając jednak, na ogromną tragedię Mikołaj II nie odwołał balu i hucznie świętował swoją koronację.

 

Już wtedy uznano to za zły znak, ale dopiero po latach okazać się miało dlaczego…

 

Jeśli jesteście ciekawi szczegółów tej historii gorąco polecamy serial “Ostatni Carowie”, który możecie obejrzeć na Netfliksie. Dostępny jest zarówno lektor jak i napisy w wersji rosyjskojęzycznej! Czy to nie brzmi jak dobry plan na wieczór z rosyjskim? (https://www.netflix.com/watch/80211730?trackId=255824129)

 

 

Więcej postów już wkrótce na naszym blogu

Opracowała: Bogumiła Kotynia

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_II_Romanow

https://faktrus.ru/30

https://historia.org.pl/2021/06/13/mikolaj-ii-romanow-koszmarny-poczatek-jego-panowania-zwiastowal-tragiczny-koniec/

 

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *