W reportażach o Rosji

Jacek Hugo-Bader to polski dziennikarz, podróżnik i autor trzech bardzo głośnych reportaży: W rajskiej dolinie wśród zielska, Biała gorączka oraz Dzienniki kołymskie. Dana trylogia to niezastąpione kompendium wiedzy dla miłośników Wschodu. Dlaczego warto przeczytać te pozycje? Zapraszamy na nasz nowy post „W reportażach o Rosji”! Wszystko wyjaśnimy!

 

W reportażach o Rosji

 

1. W rajskiej dolinie wśród zielska

To pierwsza część tak zwanej trylogii rosyjskiej autorstwa Jacka Hugo-Badera. A jednocześnie jeden z najbardziej znanych reportaży, który opowiada o krajach byłego Związku Radzieckiego. Rajską doliną mlekiem i miodem płynącą, w oczach bohaterów reportażu okazuje się być, wspominany z nostalgią, Związek Radziecki. Ich wypowiedzi zamieszczone w książce napisano w latach dziewięćdziesiątych, wśród nich nie brakuje porównań teraźniejszości z przeszłością. Czytając reportaż można znaleźć też interesujące opowieści z Czeczenii, Krymu czy Kirgizji. W tych historiach już nie tylko alkohol, ale narkotyki i korupcja szerzą się wśród społeczeństwa, które nie może poradzić sobie z nową rzeczywistością.

 

 

2. Biała gorączka

„Biała gorączka” – delirium alkoholowe, jest najgroźniejszą postacią zaburzeń, związanych z odstawieniem alkoholu, a także efektem długotrwałego ciągu alkoholowego, zwanego po rosyjsku „zapojem”. Co ciekawe, w tej części trylogii Jacek Hugo-Bader ukazuje nie tylko dno biedy świata postsowieckiego, ale również dno nieszczęścia ludzkiego. W „Białej gorączce” możemy przeczytać przeróżne historie ludzi, spotkanych przez dziennikarza w podróży samochodem z Moskwy do Władywostoku. Niewątpliwie, na uwagę zasługują również reportaże z wyjazdów do państw byłego Związku Radzieckiego w latach 2000. W jednym z nich autor relacjonuje, jak spędził dzień w centrum Moskwy, udając bezdomnego pijaka.

 

 

3. Dzienniki kołymskie

 Dzienniki kołymskie to reporterski zapis podróży Jacka Hugo-Badera przez Kołymę i tereny dawnego gułagu. Osią narracji dzienników jest podróż autostopem z Magadanu do Jakucka, wzdłuż Traktu Kołymskiego. W czasie swojej wędrówki dziennikarz poznaje mnóstwo barwnych postaci i zapisuje ich historie. Warto wspomnieć, że w reportażu nie brakuje też osobistych odczuć samego autora. Na stronach książki możemy przeczytać: “Gdy ląduję, w aeroporcie pod Magadanem czytam wielki napis: WITAJCIE NA KOŁYMIE – W ZŁOTYM SERCU ROSJI”. Ale dopiero później dowiadujemy się, że życie tutejszej ludności, jeśli jest czymkolwiek usłane, to jedynie wieloma tragediami…

 

 

 

Kolekcja reportaży Jacka Hugo-Badera, może okazać się świetnym pomysłem na prezent pod choinkę, dla osób zafascynowanych Wschodem! 🎄🎁📖 Polecamy!

 

Więcej postów już wkrótce na naszym blogu

 

 

Opracowała: Bogumiła Kotynia

Źródła:

https://lubimyczytac.pl/autor/31376/jacek-hugo-bader

https://nakanapie.pl/recenzje/tajemnice-radzieckiej-duszy-w-rajskiej-dolinie-wsrod-zielska

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/ksiazki/1523323,1,recenzja-ksiazki-jacek-hugo-bader-dzienniki-kolymskie.read

https://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=103998

 

 

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *