Pandrioszka

Krystyna Kurczab-Redlich to polska dziennikarka i reportażystka. W latach 1990-2004 mieszkała w Rosji oraz pracowała jako korespondentka polskiej prasy. Jest ona autorką książek o współczesnej Rosji. To właśnie spod jej pióra wyszła „Pandrioszka. Rosja. Nic tutaj nie jest podobne do tego samego gdzie indziej”. Po które pozycje autorstwa dziennikarki warto jeszcze sięgnąć? Sprawdźcie sami!

 

 

Pandrioszka. Rosja. Nic tutaj nie jest podobne do tego samego gdzie indziej

„Pandrioszka” to pierwsza książka napisana przez autorkę w roku 2000. Tytuł stanowi połączenie “Pandory”, mitologicznej postaci, która sprowadziła na świat nieszczęście, oraz “matroiszki”, drewnianej zabawki rosyjskiej, składającej się z różnej wielkości laleczek, wkładanych jedna w drugą. Według autorki matroiszka po otwarciu okazuje się być puszką Pandory, podczas gdy sama „Pandrioszka” jest metaforą dobra, ale też i zła szerzącego się w tym kraju. Książka w przejmujący sposób przenosi nas do Rosji lat 90. XX wieku. Warto zauważyć, że ukazuje ona nie tylko zmiany polityczne, ale też obyczajowe i społeczne.

 

Głową o mur Kremla

Głową o mur Kremla jest zbiorem przejmujących reportaży o życiu Rosjan. Książka jest efektem przemyśleń korespondentki, która przez kilkanaście lat mieszkała w Rosji. Autorka przedstawia obraz postkomunistycznej Rosji, oraz system władzy Putina, dążącego do odbudowania dyktatury w swoim kraju. Krystyna Kurczab-Redlich analizuje politykę rosyjską i jej wpływ na trudne życie zwyczajnych obywateli. Co więcej, w książce nie brakuje również rozdziałów poświęconych wojnie w Czeczenii, dzięki czemu czytelnik może spojrzeć na nią z zupełnie innej strony.

 

Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina.

To zapierająca dech w piersiach książka, opowiadająca o historii życia i kariery politycznej Władimira Putina. Krystyna Kurczab-Redlich analizuje w niej życie prezydenta Rosji od najmłodszych lat. Godna uwagi jest hipoteza o tym, jak trudne przeżycia z dzieciństwa i niełatwa młodość, wpłynęły na osobowość małego Wowy. Autorka opowiada też o latach spędzonych przez niego w pracy w KGB. Naświetla, również w jaki sposób sytuacja polityczna w kraju umożliwiła objęcie władzy przez takiego człowieka, jak Władimir Władimirowicz Putin.

 

 

 

Z pewnością, nikogo nie zdziwi fakt, iż za niestrudzone badanie tematu Czeczenii i zbrodni związanych z rosyjską polityką wojenną, w 2005 Krystyna Kurczab-Redlich została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

 

Bez wątpienia dzieła Krystyny Kurczab-Redlich zainteresują każdego! Nie sposób nie zgodzić się, iż lektura potrafi wciągnąć, ale z drugiej strony wymaga ona od czytelnika, przede wszystkim, mocnych nerwów…

 

 

 

Więcej postów już wkrótce na naszym blogu

 

 

Opracowała: Bogumiła Kotynia

Źródła:

https://www.empik.com/autor/krystyna-kurczab-redlich?

https://lubimyczytac.pl/autor/17536/krystyna-kurczab-redlich

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *