Stereotypy o Rosjanach

Rosjanie, tak jak narody każdej innej kultury, często spotykają się z pewnymi stereotypami i uprzedzeniami. Często są one kształtowane przez historię, media czy kulturę masową. Jednak czy te stereotypy mają jakiekolwiek podłoże w rzeczywistości? Czy też są tylko uproszczonymi wyobrażeniami? Tutaj trzeba się przekonać na własnej skórze! W dzisiejszym poście opisaliśmy najczęstsze stereotypy o Rosjanach.

1) Kamienna twarz bez emocji

Rosjanie często bywają kojarzeni z surowym i nieprzystępnym charakterem. Co nie ułatwia nawiązywania relacji międzyludzkich. Tutaj można się z tym zgodzić lub nie. Rzeczywiście Rosjanie w przeciwieństwie do Amerykanów np. nie uśmiechają się  co chwila… ale też potrafią 🙂

2) Umiłowanie do picia alkoholu

Jest to stereotyp, którego korzenie sięgają do mroźnych rosyjskich zim, podczas których „trzeba się rozgrzać”! Oczywiście, niektórzy Rosjanie piją wódkę, zwłaszcza w święta. Jednak czy wszyscy? Bez wątpienia, ważne jest to aby nie uogólniać! Wbrew pozorom alkoholizm to problem dotykający wielu społeczeństw na całym świecie.

3) Wszechobecne łapówkarstwo

W Rosji często brakuje przejrzystości w procesach polityczno-gospodarczych. To otwiera drogę do korupcji i nadużyć władzy. Rankingi międzynarodowe często umieszczają Rosję na wysokich miejscach pod względem poziomu korupcji. Co przyczynia się do utrwalenia tego stereotypu. Media często donoszą o głośnych przypadkach korupcji w Rosji. Takich jak afera związana z oligarchami czy nieprawidłowości na wysokich szczeblach władzy, a to przyczynia się do kształtowania negatywnego wizerunku tego kraju.

4)  Agentura i szpiegostwo

Znana jest też powszechna wiara w to, że Rosjanie są zręcznymi agentami wywiadu, co wynika z ich historii wywiadowczej i rozgłosu, jaki zyskują w filmach czy książkach szpiegowskich, takich jak np. „Czerwona jaskółka”.

5) Bieda i zaniedbanie 

Często Rosja postrzegana jest jako kraj z biedniejszymi warunkami życia i zaniedbanymi wsiami. Rzeczywiście w Rosji występują duże różnice między bogatymi a biednymi, co wpływa na rozwój ubóstwa i marginalizacji społecznej.

 

Więcej ciekawostek o Rosji już wkrótce na naszym blogu

Opracowała: Bogumiła Kotynia

Źródło grafiki:

https://pixabay.com/pl/

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *