14 lutego, który w 2021 roku wypada w niedzielę, na całym świecie obchodzimy Walentynki, święto zakochanych – także w Rosji. Czy Walentynki w Rosji różnią się od tych w Polsce?

Dzień świętego Walentego

Święty Walenty urodził się około 175 roku naszej ery w Interamnie, a zmarł ok. 269 roku w Rzymie. Dlatego określa się go też Walentym z Rzymu lub Walentym z Terni, gdzie znajduje się bazylika jego imienia, stanowiąca najważniejsze miejsce kultu tego świętego. Walenty z wykształcenia był lekarzem, zaś z powołania duchownym. Pełnił posługę jako biskup, później stał się chrześcijańskim męczennikiem i świętym kościoła katolickiego, choć wspominają go też inne kościoły.

W ikonografii przedstawia się go jako kapłana z kielichem w lewej i mieczem w prawej ręce. Do dziś na świecie znaleźć można wiele jego relikwii. Jedna z nich, relikwiarz z fragmentem kości świętego Walentego, znajduje się w kościele w Łączniku w województwie opolskim.

Wspomnienie świętego Walentego przypada na 14 lutego. Uważa się go za patrona zakochanych, stąd Walentynki to coroczne święto miłości.

Walentynki w Polsce

Walentynki w naszym kraju obchodzi się podobnie jak w innych krajach. Czerwone akcenty, w tym serca, róże, odciski szminki od pocałunków, a także wizerunki amorów można zobaczyć dosłownie wszędzie. Szczególnie w telewizji – różnych reklamach czy programach oraz oczywiście w sklepach. Do kin w tym czasie trafiają kolejne filmy romantyczne.

Zgodnie z tradycją, zakochani (szczególnie mężczyźni), kupują swoim drugim połówkom kwiaty, czekoladki, biżuterię, zapraszają właśnie do kina czy na dobrą kolację. Kwiaciarnie, cukiernie, salony jubilerskie i restauracje przeżywają wtedy prawdziwe oblężenie.

Z drugiej strony środowiska bardziej konserwatywne, a nawet kościelne (choć Walenty jest przecież świętym kościoła katolickiego), często sprzeciwiają się Walentynkom. Dlaczego? Uznają to za pogańską tradycję i wymysł konsumpcyjnego Zachodu, podobnie jak w przypadku Halloween.

Walentynki w Rosji

Zasadniczo Walentynki w Rosji obchodzi się bardzo podobnie jak w Polsce. Trudno tutaj wskazać konkretne różnice, choć z racji wielkości kraju i głównych miast jak Moskwa czy Petersburg, wszystko ma zdecydowanie większą skalę. Tak więc bardziej zauważalne są tak symbole święta zakochanych, jak i wspomniane sprzeciwy wobec tego święta.

Niezależnie od kraju i tego, czy obchodzimy Walentynki czy nie, pamiętajmy, by uczucia okazywać sobie codziennie, nie tylko od święta! 🙂

Więcej ciekawostek ze Wschodu znajdziesz na naszym blogu!

Opracował: Patryk Szulc
Źródła informacji: Newsweek, https://pl.wikipedia.org, Inf. własna
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *