Rosja to bez wątpienia kraj posiadający ogromne zasoby historyczne i kulturowe. Dlatego dziś podpowiemy Wam, jakie muzea i galerie sztuki w Rosji trzeba odwiedzić.

Muzea i galerie sztuki w Rosji

Nasz przegląd skupi się na pięciu najważniejszych tego typu obiektach w Federacji Rosyjskiej. Nie brakuje tam jednak innych muzeów i galerii, do których na pewno wrócimy w kolejnych wpisach.

Galeria Tretiakowska

Galeria Tretiakowska to muzeum sztuk plastycznych w Moskwie, powstałe w 1856 roku. Nazwa galerii podchodzi od nazwiska jej założyciela – kupca Pawła Trietjakowa. Dziś znajduje się tam jedna z największych na świecie kolekcji dzieł rosyjskich artystów. Mowa tu szczególnie o malarstwie i takich twórcach jak Andriej Rublow, Ilja Riepin, Isaak Lewitan, Iwan Kramskoj, Wasilij Pierow, czy Iwan Szyszkin. Galeria poza główną siedzibą ma też kilka filii – Nowa Tretiakowka ze sztuką XX wieku w Parku Iskusstw, Cerkiew św. Mikołaja w Moskwie, Dom Muzeum Pawła Korina.

Ermitaż

Państwowe Muzeum Ermitażu założono w 1764 roku w Sankt Petersburgu. Nazwa wzięła się od jednego z pałaców zimowych cara Piotra I. Kompleks Ermitaż obejmuje aż pięć budynków pałacowych usytuowanych nad rzeką Newa. Muzeum sztuki stał się za rządów carycy Katarzyny II. Dziś można tam zobaczyć m. in. 26 obrazów Rembrandta, 25 van Dycka, 40 Rubensa, 11 Tycjana, 15 Gauguina, 31 Picassa, 8 Moneta czy 12 rzeźb Canovy.

Państwowe Muzeum Rosyjskie

Państwowe Muzeum Rosyjskie utworzono w 1895 roku w Petersburgu. Zawiera największy zbiór sztuki rosyjskiej w tym mieście i drugi co do wielkości w całej Rosji – tuż po moskiewskiej Galerii Tretiakowskiej. Siedziba muzeum mieści się w Pałacu Michajłowskim. W jego kolekcji znajdują się m. in. obrazy Ajwazowskiego, Bruniego, Szyszkina, ale i polskiego artysty – Siemiradzkiego.

Państwowe Muzeum Historyczne

Założone w 1872 roku Państwowe Muzeum Historyczne mieści się w Moskwie, na Placu Czerwonym. To jedna z największych atrakcji stolicy, nawet z zewnątrz – ze względu na swój charakterystyczny wygląd i intensywnie ceglany kolor. Kolekcja muzeum obejmuje blisko 4,5 miliona eksponatów i 15 milionów dokumentów od czasów paleolitu do współczesności. Co ciekawe, zwiedzającym udostępnia się jedynie 0,5% całej kolekcji.

Kreml

Moskiewski Kreml, poza tym, że stanowi siedzibę głównych władz Rosji, to również zabytek. Szczególnie zainteresowaniem turystów cieszą się tam zabytki sakralne – Sobór Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, Sobór Zwiastowania czy Sobór Archangielski. Nie brakuje jednak zabytków świeckich, a wśród nich m. in. Arsenał, zbrojownia czy słynna Car-puszka (największa na świecie armata pod względem kalibru) i Car-kołokoł (największy na świecie dzwon, który nigdy nie był użyty).

Oto najpopularniejsze muzea i galerie sztuki w Rosji. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdźcie, o czym piszemy na naszym blogu!

Opracował: Patryk Szulc
Źródła informacji: https://pl.wikipedia.org, Inf. własna
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *