8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. W różnych krajach ta tradycja dość mocno się różni. Dzień Kobiet w Rosji to bardzo ważne święto.

Rosjanki świętują

Rosja od lat słynie z hucznych obchodów Dnia Kobiet. Już kilka tygodni przed tym świętem w sklepach pojawiają się dosłownie miliony kwiatów. Najpopularniejsze są oczywiście tulipany. Inne, nieco mniej popularne upominki, to kosmetyki i słodycze.

Na ulicach widać również widać, że zbliża się Dzień Kobiet – przystraja się bowiem latarnie, mosty i inne budynki. Na drapaczach chmur wyświetlane są okolicznościowe hasła, a na przystankach komunikacji miejskiej pojawiają się tematyczne plakaty.

W końcu Dzień Kobiet w Rosji jest dniem wolnym od pracy. Zdarzało się nawet, że gdy święto wypadało blisko weekendu, przesuwano inne dni wolne tak, by Rosjanki mogły mieć długi weekend.

W okolicach 8 marca nie brakuje też wydarzeń poświęconych kobietom – wystaw, koncertów, sztuk teatralnych.

Całodobowa kwiaciarnia

W Rosji bardzo popularne, szczególnie w okresie przypadającym na Dzień Kobiet, są całodobowe kwiaciarnie. Owszem, w Polsce również możemy je spotkać, ale zwykle to kilka kilka stojących obok siebie budek z kwiatami.

Tam to kwiaciarnie z prawdziwego zdarzenia – duże, z ogromnym wyborem kwiatów, w normalnych budynkach, rozsiane po całym mieście. Dla Rosjan to szczególnie ważne, na przykład, jeśli chcą kupić swojej dziewczynie czy żonie kwiaty w Dzień Kobiet wracając do domu po nocnej zmianie w pracy.

Więcej o rosyjskich tradycjach przeczytacie na naszym blogu.

A tymczasem wszystkim Paniom życzymy wszystkiego najlepszego!

Opracował: Patryk Szulc
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *