Choć za oknem jeszcze tego nie widać, właśnie zaczęła się wiosna. To zaś powód, dla którego warto pomyśleć o wyjazdach i wakacjach, oczywiście o ile pandemia na to pozwoli. Dziś przyjrzymy się Soczi, czyli największy kurort w Rosji.

Soczi – największy kurort w Rosji na lato

Miasto Soczi uważa się za największy, letni kurort w Rosji. Pomimo tego w 2014 roku zorganizowano tam nie letnie, ale 22. Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Soczi leży w Kraju Krasnodarskim, blisko granicy z Gruzją, a konkretniej – z nieuznawanym państwem Abchazja. Z jednej strony kurort otaczają góry Kaukaz, a z drugiej – Morze Czarne. Co ciekawe, miasto ma aż 147 kilometrów długości, co w tym kontekście czyni je drugim najdłuższym miastem świata.

Historia Soczi

Miasto powstało w 1838 roku pod nazwą Fort Aleksandria. Potem kilkakrotnie tę nazwę zmieniano, aż w 1896 roku nadano mu miano Soczi – od rzeki, nad którą wówczas się znajdowało. Już na początku XX wieku zaczęto organizować tam kurort, a w 1917 roku miejscowość oficjalnie uzyskała prawa miejskie. Swoją drogą to od tego momentu do 1921 roku w Soczi działała polska placówka konsularna. Miasto było terenem spornym i krótko wchodziło w skład Gruzji. Od 1919 roku do dziś nieprzerwanie należy już do Rosjan.

Sport

O mieście zrobiło się głośno w 2014 roku, kiedy stało się organizatorem 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich. To w związku z tym wydarzeniem w Soczi otwarto jeden z najbardziej charakterystycznych tamtejszych obiektów – Cerkiew Obrazu Chrystusa Zbawiciela Nie Ludzką Ręką Uczynionego. Co ciekawe, nie w Soczi, a w pobliskich miejscowościach rozgrywano konkurencje olimpijskie. Soczi służyło jako baza noclegowa i rozrywkowa.

Choć przygotowania do 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich pochłonęły ogromne pieniądze, niedługo po nich wiele obiektów w mieście dosłownie popadło w ruinę.

W 2018 roku w Soczi rozegrano sześć meczy (4 grupowe, jeden z 1/8 finałów, jeden z ćwierćfinałów) Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Poza ćwierćfinałem wszystkie mecze były spotkaniami zespołów innych niż reprezentacja Rosji.

Zabytki

Soczi, choć znane głównie jako kurort wypoczynkowy, ma też kilka ciekawych zabytków. Mowa dla przykładu o Soborze Archanioła Michała wybudowanym w latach 1874-1890, arboretum z 1890 roku czy latarni morskiej z 1891.

Urlop w Soczi

Niektórzy nazywają to miasto „Rosyjską Riwierą”. W praktyce większość plaż to plaże kamieniste, a piaszczyste tworzy się sztucznie. Nie brakuje oczywiście chętnych do wypoczynku nawet na kamienistym wybrzeżu, które zresztą występuje też w wielu innych krajach – jak choćby w niektórych rejonach Chorwacji. Tymczasem palmy, turkusowa Woda Morza Czarnego i średnie temperatury w lesie wynoszące od 24 do niemal 28 stopni Celsjusza stwarzają świetne warunki do odpoczynku. Latem kurort staje się przede wszystkim centrum rozrywkowym – przez obecność wielu klubów, restauracji czy kawiarni. Ceny zdecydowanie nie należą tam do najniższych. Soczi ma też wiele stoków narciarskich, więc amatorzy sportów zimowych również znajdą tam coś dla siebie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Wschodzie? Zajrzyj na naszego bloga!

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródła informacji: https://pl.wikipedia.org, https://travelbay.pl (dawniej zielonamapa.pl), Inf. własna
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *