Najpopularniejsze pamiątki ze Wschodu

Podróżnicy z całego świata prześcigają się w opowieściach o nich. Dziś zbierzemy najważniejsze z nich na liście rosyjskich suwenirów! Oto „najpopularniejsze pamiątki ze Wschodu”!

 

1) Matrioszka (Матрёшка)

Zapewne każdy z Was wie o jakiej lalce mowa, z pewnością też bardzo możliwe, że macie chociaż jeden jej egzemplarz u siebie na półce! Ale czy wiecie, jaka jest jest historia? Podobno inspiracją dla stworzenia matrioszki była japońska lalka mędrca Fukuramy, przywieziona z podróży przez żonę kupca do Rosji. Nie przypadkowo wybrano jej nazwę, gdyż Matrioszka to zdrobnienie imienia Matriena, którego praindoeuropejski rdzeń brzmi: „mater” – matka. Prawdopodobnie dlatego na początku stała się ona symbolem szczęśliwego macierzyństwa i obfitości, a dopiero z czasem kultury rosyjskiej.

Матрёшка

 

2) Samowar (Самовар)

Na początku warto podkreślić, iż przyrząd ten wywodzi się z kultury Bliskiego Wschodu. Pierwszy samowar powstał najprawdopodobniej w drugiej połowie XVIII wieku na Uralu. Jednak miejscem najbardziej kojarzącym się z jego produkcją jest Tuła. Co ciekawe, przy tamtejszej fabryce, znajduje się muzeum tulskich samowarów. Warto podkreślić, że dzisiaj największą popularnością cieszą się samowary elektryczne, które zamiast podgrzewania wody węglem drzewnym, wykorzystują do tego celu elektryczne grzałki.

Samowar

 

3) Chusty z Pawłowskiego Posadu (Павловопосадские платки)

Początkowo chusty w których chodziły Rosjanki pochodziły wyłącznie z importu z Dalekiego Wschodu. Pod koniec XVII wieku dobrze sytuowany chłop Iwan założył w Pawłowskim Posadzie mały warsztat gdzie wytwarzano chusty słabej jakości. Bez wątpienia to właśnie dlatego że do dziś są one tam produkowane (w Pawłowskoposadzkiej Manufakturze Chust) miasto jest znane na cały kraj z przemysłu włókienniczego. A chusty z kolorowym i symetrycznym wzorem wykończone na brzegach frędzlami to najpopularniejsze pamiątki ze Wschodu, cieszące się popularnością wśród turystek z całego świata!

 

Chusty z Pawłowskiego Posadu

4) Chochłoma (Хохлома)

Bez wątpienia jedną z najpiękniejszych pamiątek ze Wschodu jest chochłoma! Jest to tradycyjna rosyjska sztuka zdobienia drewna, zapoczątkowana w XVII wieku w rosyjskiej wiosce Chochłoma. Warto zauważyć, że dekorowane meble i naczynia są bezpośrednim nawiązaniem do rosyjskiej kultury ludowej!

Chochłoma

 

5) Walonki (Валенки)

Na zakończenie warto wspomnieć o walonkach. To najpopularniejsze pamiątki ze Wschodu wśród obuwia. Są to ciepłe buty do połowy łydki, przepuszczające wodę, ale jednocześnie dobrze chroniące przed mrozem. Tworzone są z filcu, w przeciwieństwie do spodu, który powlekany jest gumą. Ten rodzaj obuwia jest bardzo ważny dla Rosjan, gdyż bez niego ciężko byłoby uporać się z mroźną zimą, zwłaszcza na Syberii. Być może właśnie ze względu na ich ważną rolę w Rosji wznosi się nawet pomniki walonka 😀

Najpopularniejsze pamiątki ze Wschodu

 

 

Więcej ciekawostek o Rosji już wkrótce na naszym blogu

 

Opracowała: Bogumiła Kotynia

Źródło grafiki:

https://pixabay.com/pl/

https://pl.wikipedia.org/

Źródła:

https://www.artshop-rus.com/suveniry/russkie-suveniry

https://kidpassage.com/publications/chto-privezti-rossii-podarok

russkie-suveniry

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *