Ciekawostki o Syberii

Wszyscy zapewne wiedzą, że to bardzo rozległa i mroźna kraina. Rozciąga się na przeogromnych przestrzeniach na wschód od Uralu. Ale czy wiecie o niej wszystko? Sprawdźcie to, czytając nasz post ciekawostki o Syberii!

1) Powierzchnia i ludność

Ciekawostki o Syberii

 

Numerem jeden na naszej liście pt. Ciekawostki o Syberii jest oczywiście mała liczba ludności w stosunku do gigantycznej powierzchni terenu. Największą uwagę zwraca fakt, iż Syberia stanowi 77 % powierzchni lądowej Rosji. Natomiast zamieszkuje ją zaledwie ok. 30 milionów ludzi, co jednocześnie odpowiada tylko 27 % ludności kraju.

 

2) Ojmiakon – jedno z najzimniejszych stale zamieszkanych miejsc na świecie

A konkretnie wieś w rosyjskiej Jakucji (wschodnia Syberia). Miejscowość ok. 500 mieszkańców. Co ciekawe, nazwa Ojmiakon w języku jakuckim oznacza „niezamarzającą wodę”, co istotnie jest nawiązaniem do pobliskich gorących źródeł. Z pewnością to właśnie one pozwoliły na założenie wsi, pomimo wiecznej zmarzliny. 26 stycznia 1926 termometry w wiosce wskazały –71,2 °C! Pewnie dlatego Ojmiakon nazywany jest biegunem zimna. Do niedawna temperatura ta była najniższą na półkuli północnej! Tymczasem jeszcze niższe temperatury spotykane były we wsi Tomtor, tutaj w 2004 roku termometry  pokazały –72,2 °C.

3)  Skrajne temperatury

Ciekawostki o Syberii

Syberia

Kolejną istotnie ważną pozycję na liście pt. Ciekawostki o Syberii zajmują wahania temperatur! Z jednej strony Syberia jest krainą mroźnych zim. Z drugiej zaś, z uwagi na kontynentalny klimat, może pochwalić się ciepłym latem i temperaturą nawet do 35°C.

 

 

  4) Syberia i gigantyczne płatki śniegu

Syberia płatki śniegu

Jeszcze ciekawszym może być fakt, iż częstym zjawiskiem na Syberii są opady ogromnych płatków śniegu! Przykładowo w 1971 r. w mieście Brack osiągnęły one średnicę 30,5 centymetra!

Następnym całkowicie nietypowym zjawiskiem są opady śniegu nazywane „diamentowym pyłem”! Mają one formę śniegu złożonego z bardzo cienkich sopli w kształcie igieł.

Warto też wiedzieć, że mieszkańcy Syberii potrafią określić temperaturę w oparciu o dźwięk skrzypiącego śniegu pod nogami! Wynika to z faktu, iż dźwięk powstający na skutek niszczenia cząstek śniegu jest bardziej słyszalny w niskich temperaturach.

 

5)  Bajkał

Bajkał

Na zakończenie na naszej liście pt. Ciekawostki o Syberii ląduje najgłębsze jezioro na świecie! Jego głębokość osiąga 1642 metrów! Na dodatek woda jest tak przejrzysta, że pozwala zajrzeć na 50 metrów w głąb jeziora!

Nie należy pomijać rozmiarów jeziora! Gdyż powierzchnia Bajkału wynosi prawie tyle samo co powierzchnia Holandii!

Warto wspomnieć, że zimą Bajkał całkowicie zamarza! Otwierane są wtedy tzw. zimniki. Są to drogi na lodzie, dzięki którym można przemieszczać się samochodem z jednego brzegu jeziora na drugi.

 

 

 

Więcej ciekawostek o Rosji już wkrótce na naszym blogu

Opracowała: Bogumiła Kotynia

Źródło grafiki:

https://pixabay.com/pl/

https://pl.wikipedia.org/

Źródła:

https://joemonster.org/art/39042/12_niesamowicie_ciekawych_faktow_o_Syberii

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *