Ulubione desery Rosjan

Z jednej strony kuchnia rosyjska jest bardzo różnorodna. Nie brakuje w niej słonych, mięsnych czy kiszonych potraw. Natomiast z drugiej strony bogata jest w słodycze, desery i wyroby cukiernicze! Bez wątpienia, każdy łasuch znajdzie w przepisach ze Wschodu coś dla siebie! Z dzisiejszego postu dowiecie się jakie są ulubione desery Rosjan.

1) Tort miodowy (Медовик)

Tort miodowy

Warto zauważyć, że miodownik to słowiańskie ciasto, które zyskało dużą popularność w krajach byłego Związku Radzieckiego. Jego głównymi składnikami są: miód i śmietana lub mleko skondensowane. Przepis na ten przysmak powstał rzekomo w XIX wieku. Wtedy to młody kucharz chciał zaimponować żonie Aleksandra I. Według legendy cesarzowa nie lubiła miodu. Jednak deser przygotowany przez młodego cukiernika przypadł jej do gustu.

2) Zefir (Зефир)

Zefir

Zefiry to miękkie i puszyste słodycze, przypominające pianki lub bezę. Tak naprawdę składają się z kilku składników! Z białek jajek, cukru i żelatyny. Co ciekawe, mogą mieć różne smaki takie jak truskawkowy, malinowy czy cytrynowy. Bez wątpienia są numerem jeden na liście wszystkich łasuchów. Ze względu na swój słodki smak są popularne wśród dzieci i dorosłych!

3)  Bliny (Блины)

Ulubione desery Rosjan

W kwestii rosyjskich blinów zdania są podzielone. Za granicą bardzo popularne są wytrawne bliny z kawiorem. Ale rzecz jasna Rosjanie nie mniej uwagi poświęcają ich słodkiej wersji! Jest to danie, które raz na jakiś czas pojawia się na stole w każdym rosyjskim domu. Z pewnością dlatego bliny uważane są za symbol kuchni rosyjskiej.

4) Syrniki (Сырники)

Ulubione desery Rosjan

Kolejnym przysmakiem lądującym na naszej liście pt. ulubione desery Rosjan są syrniki. Są to placuszki ze zmielonego twarogu, mąki, jajek i cukru. Ciekawa jest historia pochodzenia ich nazwy! Dlaczego nazywają się “сырники”, skoro w języku rosyjskim “сыр” to „żółty ser”, a „twaróg” – “творог”? Podobno kiedyś w Rosji serem (сыром) nazywano wszystkie produkty powstałe z kwaśnego mleka! Słowo twaróg (творог) powstało nieco później. Kiedy Piotr I sprowadził do Rosji ser żółty, a technologia przygotowania sprowadzonego produktu była zupełnie inna od miejscowego. Ze względu na zbieżność nazw, w opozycji do rozbieżności pod względem sposobu produkcji i walorów smakowych, narodowy produkt nazwano twarogiem (творогом), a sprowadzony został serem (сыром). Rzekomo słowo “творог” powstało od “творить”  (tworzyć)🙂 Obecnie syrniki, można też spotkać pod nazwą twarożniki!

5) Pieczone jabłka (Печенные яблоки)

Ulubione desery Rosjan

Wydawać by się mogło, że żaden z owoców nie pozostawił tak dużego śladu w historii rosyjskiej i światowej jak jabłka! Na Rusi pojawiły się one już w XI wieku, za czasów panowania Jarosława Mądrego. Rzekomo pierwszy sad jabłoni powstał na terenie Ławry Peczerskiej. Z racji tego, że kuchnia rosyjska słynie z potraw pieczonych, nie może w niej zabraknąć pieczonych jabłek! Owoce nadziewa się najczęściej miodem, tłuczonymi orzechami, czasem konfiturą lub żółtkiem utartym z cukrem.

 

 

Więcej ciekawostek o Rosji już wkrótce na naszym blogu

Więcej o słodkościach: https://nawostok.pl/2023/01/16/z-nami-ci-sie-upiecze/

 

Opracowała: Bogumiła Kotynia

Źródło grafiki:

https://pixabay.com/pl/

https://pl.wikipedia.org/

 

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *