Przesądy w Rosji

Dlaczego Rosjanie są przesądni? Bez wątpienia wynika to z ich mentalności, a także z zakorzenionej od pokoleń wiary w zjawiska nadprzyrodzone. W jakie zabobony i złe znaki wierzy się u naszych sąsiadów? Z dzisiejszego postu dowiecie się jakie są przesądy w Rosji!

1) Соль просыпать – слезы проливать – Rozsypanie soli oznacza wylewanie łez.

Zacznijmy od nieszczęścia i kłótni, to właśnie ich zwiastunem jest rozsypana sól! Prawdopodobnie przesąd ten pochodzi z XVII wieku, kiedy to sól była na wagę złota! Stąd też znaczenie przesądu! Z pewnością zmarnowanie tak cennej rzeczy, nieuchronnie prowadziło do konfliktów!

2) Дома свистишь – деньги проглядишь – Jeśli będziesz gwizdał w domu, stracisz pieniądze

Jeszcze bardziej interesującym przesądem jest ten związany z gwizdaniem. Każdy Rosjanin zna ten zły znak. Po pierwsze uważa się, że gwizdanie w domu jest niegrzeczne. Po drugie zgodnie z popularnymi wierzeniami, można w ten sposób przyciągnąć do domu złe duchy. A trzecim powodem jest stwierdzenie, iż wraz z gwizdaniem przychodzi wiatr, który może wywiać z naszego domu całe bogactwo.

3)  Присядем на дорожку – Usiądziemy przed drogą/podróżą

Niewątpliwie ciekawą pozycją na liście pt. przesądy w Rosji jest siadanie przed wyruszeniem w podróż! Co ważne, nawet kiedy wyjeżdża tylko jedna osoba, usiąść i posiedzieć przez minutę powinni wszyscy domownicy 🙂 Jest to rosyjska wróżba pomyślnej podróży. Szczerze mówiąc, ten przesąd jest bardzo przydatny! Przede wszystkim pozwala się uspokoić i zebrać myśli, a czasem nawet przypomnieć sobie o czymś co jeszcze powinniśmy zrobić/zabrać.

4) На ночь ничего не выносят из дома – Na noc niczego nie wynosi się z domu

Jeśli mieszkasz z Rosjanami pod jednym dachem, tak jak np. Aleks z serialu Как я стал русским*, to lepiej nie próbuj wynosić śmieci po zachodzie słońca! Według niektórych wierzeń, może  to doprowadzić dom do ruiny. W innej wersji skutkiem takiego postępowania może być brak pieniędzy w domu.

5) Посуда бьётся на счастье – Naczynia tłuką się na szczęście

Prawdę powiedziawszy, ten przesąd mógł być wymyślony, aby pocieszyć właścicieli potłuczonych naczyń. Co ciekawe w dawnych czasach, na słowiańskich weselach, panował zwyczaj rozbijania przez nowożeńców naczyń właśnie na szczęście! Dzięki czemu bronili się oni przed urokiem czy klątwą!

 

*Na zakończenie nie sposób nie wspomnieć, że oglądając 10 odcinek serialu Как я стал русским możecie poznać jeszcze więcej rosyjskich przesądów!

 

 

Więcej ciekawostek o Rosji już wkrótce na naszym blogu

Opracowała: Bogumiła Kotynia

 

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *