Są to malownicze góry rozciągające się na terytorium kilku państw m.in.: Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Rosji. Z dzisiejszego wpisu pt. ciekawostki o Kaukazie dowiecie się co jest w nim takiego niezwykłego!

1) Elbrus

Ciekawostki o Kaukazie

Pierwsze miejsce na liście pt. ciekawostki o Kaukazie zajmuje góra Elbrus. Jego wysokość to 5642 m n.p.m. Zdecydowanie jest on najbardziej atrakcyjny pod względem wspinaczkowym ze wszystkich pięciotysięczników. Co ważne przechodzą tędy słynne szlaki alpinistyczne, a na stoku znajdują się różne trasy narciarskie. Warto zauważyć, że góra istnieje od ponad 2 mln lat. A dodatkowo jest ona drzemiącym wulkanem, prawie w całości pokrytym lodowcami i wiecznym śniegiem! Jej ostatni okres aktywności to ok. połowa I w. n.e. Dodatkowo, godne uwagi jest też pochodzenie jej nazwy, która prawdopodobnie wywodzi się z języka perskiego i w swobodnym tłumaczeniu oznacza: wysoki strażnik, wartownik.

 

2)Wody mineralne z Kaukazu

Ciekawostki o Kaukazie

Kolejnym punktem na naszej liście są Kaukaskie Wody Mineralne. Ściśle mówiąc, jest to grupa miast pełniących rolę słynnych uzdrowisk balneologicznych. Najważniejsze z nich to: Kisłowodzk i Piatigorsk. Rzecz jasna miejsce to jest co roku odwiedzane przez miliony turystów. Gdyż oprócz oferowanych przez uzdrowiska zabiegów leczniczych, nie brakuje tam też lokalnych atrakcji!

 

 

 

3) Twierdza Naryn-Kala w Derbent

Ciekawostki o Kaukazie

Następnym miejscem godnym odwiedzenia jest Twierdza w Dagestanie w mieście Derbent. Warto zaznaczyć, iż od 2003 roku znajduje się ona na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Prawdopodobnie twierdza została wzniesiona w VI wieku przez Persów. Poza tym, to także największa fortyfikacja w całym Kaukazie Północnym. Miała ona bronić ówczesnego imperium przed plemionami koczowniczymi. Jeszcze bardziej ciekawy jest fakt, iż do budowy systemu fortyfikacyjnego o nazwie Dag-Bars i długości 40 kilometrów zużyto więcej materiału, niż w czasie budowy piramidy Cheopsa! Niewątpliwie ciekawym może też okazać się przedmiot badań naukowców z Narodowego Instytutu Nauki i Technologii, Rosyjskiej Akademii Nauk i Dagestańskiego Uniwersytetu Państwowego. A mianowicie budynek na terenie Naryn-Kala o wysokości 12 metrów, niemal całkowicie ukryty pod ziemią. Dodatkowo nad powierzchnią znajduje się fragment zniszczonej kopuły. Jak dotąd nie określono, jakie było jego przeznaczenie. Prawdopodobnie mógł być zbiornikiem na wodę, kościołem lub też zoroastrańską świątynią ognia.

 4) Sary-kum

Nie sposób nie wspomnieć też o  jednej z największych wydm w Eurazji – Sary-kum. Jeśli chodzi o jej nazwę to oznacza ona „żółty piasek”. Bez wątpienia, zadziwiać mogą jej rozmiary! Ponieważ zajmuje powierzchnię około 500 hektarów, jej wysokość waha się od 250 do 260 metrów, jej długość wynosi 12 km, a w najszerszym miejscu ma szerokość 4 km. Co więcej jest ona domem dla 350 gatunków roślin i około 200 gatunków ptaków.

 

 

 

5) Grozny – kaukaski Dubaj

Grozny

Grozny jest stolicą Czeczenii. Co ciekawe w 2003 r. ONZ uznała Grozny za najbardziej zniszczone miasto na Ziemi. A już dekadę później miasto zyskało zupełnie inne określenie! Gdyż stolica Czeczeni z wojennych ruin zamieniła się “Kaukaski Dubaj”.

 

 

 

 

 

Więcej ciekawostek już wkrótce na naszym blogu

Opracowała: Bogumiła Kotynia

Źródło grafiki:

https://pixabay.com/pl/

https://pl.wikipedia.org/

 

#

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *